בלוג/מאמרים

הנגשה לבעלי מוגבלויות: לפעמים, במקום גאדג’טים, כל מה שצריך זה פתרונות פשוטים

לפעמים נדמה כאילו אחת לכמה חודשים התקשורת מתאהבת בפיסת טכנולוגיה חדשה ונוצצת שפותחה על מנת לפתור כביכול בעיה שקשורה לנכות, כשכל מה שצריך באמת כדי לסייע בניידות נכים במבנים ציבוריים זה כמה פתרונות הנגשה לבעלי מוגבלויות, כמו למשל מעלון או כיסא גלגלים לטיפוס וירידה במדרגות.

מעלון לטיפוס במדרגות הוא דוגמה מצוינת לפתרון הנגשה לבעלי מוגבלויות שמתקשים לטפס ולרדת במדרגות, ומחפשים שוב ושוב פתרונות הולמים למצבם. אבל הפתרונות האלו אינם גאדג’טים חדשים שמפותחים לפתרון בעיות שהנכים לא ידעו שיש להם. לא. הפתרונות המתאימים צריכים להיות מעשיים, פשוטים לשימוש, בטוחים ויעילים.

כשגרם המדרגות הופך לאתגר

בעלי מוגבלויות רבים חווים את המכשולים והקשיים שמדרגות מציבים בפניהם. במקרים רבים, השיטות הנפוצות לפצות על בעיות אלה כוללות פתרונות מתקדמים של הנגשה לנכים:

 • התקנת מעלון מדרגות
 • התקנת מעלית במבנים ציבוריים
 • תכנון אדריכלי מוקדם של מבנים ציבוריים, כך שנכים יוכלו להתנייד במרחבים בקלות
 • התקנת רמפה בכניסה למבנה ציבורי ולצד גרם המדרגות.

רוב הנכים מעוניינים להיות מסוגלים להתנייד במבנים ציבוריים ללא מבוכה או צורך בסיוע וליווי של מטפלים, או המתנה לאנשים בסביבה שיסייעו להם לעלות או לרדת במדרגות. לכן הם זקוקים לפתרונות מתאימים של הנגשה לבעלי מוגבלויות, שיאפשרו להם ליהנות מאיכות חיים ושגרה נטולת מגבלות ככל הניתן.

שיקולי תיקונים ותחזוקה של מעלון לנכים

תוכנית התקנת מעלון מדרגות כוללת גם שירותי תחזוקה שוטפים כדי לשמור על תקינות המכשיר. הצוות המקצועי של אופק ביצוע אחראי לא רק להתקנת המעלון אלא גם לפעולות תחזוקה, לרבות תיקונים, החלפה או הסרה. 

מעלון למדרגות הופך לנכס חשוב שבעלי מוגבלויות משתמשים בו לשיפור איכות חייהם, וחשוב שהוא יהיה מתוחזק באופן קבוע לשמירה על הבטיחות ומניעת אסונות.

תכנון אדריכלי מתחשב כולל הנגשת מבנים ציבוריים 

המונח “מוגבלות” כולל ליקויים גופניים ונפשיים שמגבילים באופן מהותי לפחות פעילות חיים עיקרית אחת. 

ההשפעה של כל אמצעי התיקון וההנגשה שננקטים כדי לשפר את יכולת הניידות של נכים עם מוגבלויות חמורות או קלות, במרחבים ציבוריים, כגון התקנת מעלון או הרחבת פתחים, התקנת מעלית לנכים או רמפות בכניסה, משנה באופן משמעותי את יכולת הנכים להתנייד בקלות במבנים ציבוריים, ללא חשש, מבוכה, או צורך בסיוע. 

מגוון מרחבים ציבוריים או מבנים בבעלויות פרטיות מחויבים לספק לאנשים עם מוגבלויות גישה שווה למוצרים ולשירותים שלהם, כולל מקומות כמו:

 • מסעדות
 • חנויות
 • קניונים
 • אצטדיונים
 • בתי קולנוע
 • מקומות ומרכזי בילוי
 • בריכות שחיה ציבוריות.

הנגשת מבנים: פתרונות שהופכים בניינים לנגישים יותר לבעלי מוגבלויות

המומחים של חברת אופק ביצוע בקיאים בפתרונות הנגשת מבנים ומציעים שירותי בדיקת נגישות מבנים חדשים ובדיקת נגישות בפרקי זמן קבועים בבניינים קיימים. המומחים שלנו יספקו לכם ייעוץ מתקדם לגבי בעיות נגישות בבניין שלכם, עם עצות מעשיות לפתרונות אפשריים לבעיות אלה. 

מומחי הנגישות שלנו בקיאים בהצעת פתרונות משתלמים מותאמים אישית, כולל פיתוח תוכנית יישום לטיפול בכל נושא שהתעורר, בהקדם האפשרי לאחר הביקורת, ועם התאמת סדרי העדיפויות לטיפול בבעיות שהתגלו.

פיתוח תוכנית הנגשה פרטנית לבעלי מוגבלויות

תכנית הנגשה פרטנית לבעלי מוגבלויות מתבצעת על ידי צוות המומחים של אופק ביצוע, והיא כוללת שיטות פשוטות ומעשיות לפתרונות נגישות בכל התכונות והאזורים הבעייתיים במבנים. התוכנית מפרטת את הצעדים הדרושים לביצוע מבחינת תחזוקה או שיפור, על מנת להבטיח נגישות קלה לנכים. 

בין היתר, התוכנית כוללת את ציון האזורים בבית או במבנה שזקוקים לפתרונות הנגשה, עם הצעות לפתרונות כגון:

 • מעלון לנכים.
 • הנגשת חדרי שירותים.
 • הנגשת הכניסה לבית או לבניין.
 • אחריות ניהולית לבטיחות הפתרונות המוצעים.
 • תכנית לביקורת ותחזוקה קבועה.
 • הכנת משטחים וגופי תאורה סביב הבניין ועל השבילים בהם בעלי המוגבלויות משתמשים כדי להגיע לבניין.
 • עיצוב הולם של דלת הכניסה הראשית, או תכנון כניסה נוספת נגישה במקרה הצורך.
 • התקנת הולמת של רמפות או פלטפורמות למדרגות, בהתאם לצרכים ולהעדפות המשתמשים.
 • תוכנית לפינוי במקרה חירום.

הצוותים שלנו מתייחסים לבעיות שמתגלות במהלך בדיקת הבית או המבנה, ומעדכנים את התוכנית בהתאם להעדפות בעלי הבית כמו גם במהלך ביצוע עבודות ההנגשה, לשיפור ההתאמה עד ליצירת מערך הנגשה כולל ומעשי לשיפור איכות החיים.

הנגשת חדרי שירותים

פתרונות הנגשה לבעלי מוגבלויות כוללים גם הנגשה של חדרי שירותים כך שניתן יהיה להשתמש בהם בנוחות ובכבוד. 

הפתרונות כוללים התקנת מערכת אזעקה בשירותים הנגישים, או לחצן מצוקה, ובדיקה קבועה של הציוד על מנת לוודא שלא יתרחש מצב מצוקה במהלך השימוש בשירותים. 

תכנון תאורה למניעת תאונות

נושא התאורה במבנים צריך להיות מופץ באופן שווה כדי למנוע תאונות או נפילות של בעלי מוגבלויות אבל גם של כל דיירי הבית או המבקרים בבניינים. 

התאורה המותקנת אינה צריכה להיות בהירה או כהה מדי, ויש להימנע מעיצוב גימור מבריק או מלוטש למשטחים, כמו גם מניעת השתקפויות, צללים ואורות בוהקים.

יצירת ניגוד חזותי

פתרונות הנגשה לבעלי מוגבלויות כוללים גם שימוש בהבדלים בצבעים ובעוצמות הגוונים בתכנון הכולל של עיצוב הפנים של המבנה, על מנת ליצור ניגודיות חזותית שתסייע לאנשים עם ליקויי ראיה:

 • להבחין בין קירות לרצפות.
 • להבחין בין רקע של קירות, דלתות או אביזרים.
 • להימנע מסכנות.
 • למצוא את דרכם ברחבי הבית או הבניין.

הנגשה לבעלי מוגבלויות: שאלות ותשובות

מה זה נגישות בישראל?

נגישות בישראל מוגדרת בחוק שוויון זכויות לאנשים שחיים עם מוגבלויות, שזקוקים לפתרונות הגעה לבית העסק, תנועה קלה והתמצאות ברחב, כמו גם שימוש והנראה משירות, קבלת מידע שניתן או מופק במסגרת מקום, או שירות שמוצע, שימוש במתקנים והשתתפות בתוכניות ובפעילויות המתקיימות בעסקים, באופן שוויוני, מכבד, בטיחותי ועצמאי.

מה כוללות תקנות נגישות?

תקנות נגישות כוללות הנחיות להסרת מכשולים שמפריעים לאנשים עם מוגבלויות לנוע במרחב ציבורי או עסקי ושאינם מאפשרים להם לממש את זכאותם להשתתפות מלאה ושוויונית בכל תחומי החיים. התקנות נחקקו כדי לאפשר לאוכלוסיית הנכים להשתלב בחברה באופן מכובד ועצמאות מלאה, והן כוללות פרטים מקיפים בקטגוריות של תחומים שונים שמנחים בעלי עסקים לבצע הסדרי נגישות במרחבים העסקיים שלהם.

האם עסקים שמספקים שירותי ייעוץ מחויבים להתקין אמצעי נגישות?

כן. תקנות נגישות לנכים בישראל תקפים לכל סוגי העסקים, בין אם העסק מוכר מוצרים או מספק שירותים. תפקיד בעל העסק הוא לוודא שהמרחב העסקי שלו מותאם לניידות קלה של בעלי מוגבלויות, כמו למשל התקנת שירותי נכים או רמפה בכניסה לבית העסק.

למי מיועדות התאמות נגישות השירות לאנשים עם מוגבלויות?

אנשים עם מוגבלויות הם אנשים שסובלים מכל סוג נכות, כמו למשל אנשים שיושבים על כיסאות גלגלים ורוצים לקנות בגדים, זקוקים לתא מדידה שמתאים לכיסא גלגלים. באותה מידה, הם זקוקים לעזרים שיאפשרו להם לעלות לקומות שונות בבית העסק, באמצעות מעלון למדרגות, או במעלית לנכים. אמצעי הנגישות צריכים להיות מותאמים לכלל הנכים והפתרונות צריכים להיות מקצועיים, מקיפים ויעילים.

מה כוללת הנגשה לבעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים?

הנגשה לבעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים כוללת העמדה לרשות הנכים אפשרויות להתנייד במרחב ללא מגבלות, אלא אם כן לא ניתן בשום אופן לבצע את ההתאמות הדרושות. השינויים מותאמים לגודל העסק והשפעת השינויים על פעיות החברה.

לדוגמא, פארק שעשועי גדול צריך להנגיש את המסעדות וחדרי הרחצה שלו, ואפילו מתקנים מסוימים, כך שנכים יוכלו להשתמש בהם בקלות. מצד שני, לא יהיה צורך להאט את פעולת רכבת ההרים הכי מפחידה בפארק, כי פעולה זו תשנה את אופי האטרקציה.

בהתאמות ציבוריות, התקנת אמצעי נגישות לבעלי מוגבלויות במרחבים ציבוריים עשויה לכלול:

 • התקנת מעלון לכיסאות גלגלים, מעקות מיוחדים או מעליות.
 • הוספת מוטות אחיזה במקומות בהם אין אפשרות להתנייד עם כיסא גלגלים.
 • הרחבת דלתות ומסדרונות למשתמשי כיסאות גלגלים.
 • התקנת רמפות בכניסה למבנים או למתקנים.
 

מה זה מעלון למדרגות?

מעלון למדרגות הוא כיסא שניתן לשבת עליו ולעלות במדרגות. המעלון נוסע על מסלול קבוע במעלה ובמורד המדרגות, או שהוא מותקן על קיר לצד גרם המדרגות. 

ניתן להשתמש במעלון למדרגות במבנים כדי לטפס על המדרגות לקומות עליונות או לרדת למטה לקומות התחתונות, כמו גם להיכנס או לצאת בנוחות מהמבנים. הכיסא מתקפל אל הקיר כאשר הוא אינו בשימוש, כך שאנשים אחרים יוכלו לעלות ולרדת במדרגות ללא הפרעה.

 

האם מעלון מדרגות הוא האפשרות הטובה ביותר לבעלי מוגבלויות?

כדי שבעלי מוגבלויות יוכלו להשתמש במדרגות של מבנים ציבוריים, יש לתכנן היטב את המעלון מבחינת אופן הפעולה שלו, ומבחינת הצרכים הפרטניים של הנכים והתכנון האדריכלי.

כך, למשל, התקנת מעלון מדרגות מתאימה רק לאנשים שיושבים על כיסאות גלגלים, אבל לאנשים שסובלים ממוגבלויות אחרות יהיה צורך להתאים חלופות הנגשה הולמות אחרות.

 

מה זה מעלון למדרגות חיצוניות?

מעלון למדרגות חיצוניות מתאים כשאין אפשרות להתקין רמפה על מדרגות מחוץ לבית, בשל העדר האורך הנדרש על מנת להשיג את השיפוע המומלץ. מעלון זה מאפשר טיפוס וירידה במדרגות החיצוניות עם כיסאות גלגלים.

מעלון לשימוש חיצוני מבוצע בגימור עמיד בפני פגעי מזג אוויר, ומאפשר העלאה והורדה ללא סיכון של תקיעה גם במקרה של הפסקת חשמל.

מה חדש?

דילוג לתוכן