בלוג/מאמרים

הנגשת מבנים: תשתיות במרחבים ציבוריים צריכים להיות נגישים לכולם

אנשים רבים הסובלים ממוגבלויות שונות אינם מצליחים להתנייד כראוי במבנים ציבוריים, בשל המחסומים הניצבים בפניהם, שמקשים עליהם את הגישה. בין אם המוגבלות היא פיזית, מוגבלות של בריאות הנפש או מוגבלות ‘בלתי נראית’, נכים רבים ניצבים בפני מחסומים שאינם מאפשרים להם לבצע פעולות שגרתיות יומיומיות במרחבים ציבוריים ומסחריים.

כשמבנה אינו נגיש לאדם עם מוגבלות בניידות, היעדר מעלוני מדרגות או רמפות יכול להוות מכשול המונע ממנו להגיע לבניינים מסחריים וציבוריים, להשתמש בתשתיות המבנים, מה שמגביר את הסיכון לדיכאון, בידוד והדרה חברתית.

מאמר זה בוחן התאמת פרויקטים של הנגשת מבנים לאנשים עם מוגבלויות, ואת האופן בו ניתן להבטיח שהמרחבים הציבוריים יהיו נגישים לנכים. אחרי הכל, יש לוודא שהמחסומים הניצבים בפניהם יעלמו ושהם לא יצטרכו להתמודד עם בעיות שניתן למנוע.

הנגשת מבנים מסייעת לבעלי מוגבלויות להרגיש בבית בכל סביבה

במילים פשוטות, הנגשת מבנים פירושה הקמת סביבה בטוחה שיכולה להכיל באופן מלא אנשים נכים בחברה. המומחים של חברת “שחם-אופק ביצוע” מבצעים פרויקטים המתאימים את הסביבה למבקש השירות המוגבל במבנים ציבוריים, מסחריים ופרטיים.

אנחנו מתמחים בהתאמת בניינים חדשים וקיימים. נגישות לרמפות, עם שילוט ברור ליד פתחים, מעליות, חדרי שירותים או כל החללים במבנים הצריכים להיות נגישים לנכים, כולל תכנון והקמת חדרי שירותים נגישים לבעלי מוגבלויות במרחבים ציבוריים, כולל ביצוע שיפורים המיועדים לפירוק המחסומים הניצבים בפני נכים.

הצוות המקצועי שלנו עובד יחד עם קבלנים, חברות אחזקה, בעלי מבנים ומנהלי בניינים כדי להתאים סביבה המאפשרת לאזרחים עם מוגבלויות להרגיש בבית.

הנגשת מבנים מתחילה עם ייעוץ מקצועי על הסרת מחסומים

דלתות כבדות ושילוט לקוי עלולים להקשות את הגישה לבניין לאנשים שחיים עם מוגבלות פיזית, ולכן המטרה הראשונה שלנו היא לפרש את תקנות הנגישות למבקשי השירות  ולהסב את תשומת ליבם אילו פתרונות זמינים יש כיום על מנת להסיר את המכשול הפיזי שלא יהווה אתגר  לאנשים עם בעיות ניידות.

צוות המומחים שלנו פועל לשילוב תכונות נגישות שתואמות את חוקי הנגישות בישראל, ואת האסתטיקה הכוללת של הבניין.

תכונות נגישות נפוצות במבנים ציבוריים

תכונות כגון רמפות במדרון נמוך, דלתות שפועלות על חשמל, שירותים נגישים ומעליות שמתאימות לכניסה עם כיסאות גלגלים, הן התכונות שמשמשות לרוב לשיפור הנגשת מבנים. יחד עם זאת, תאורה, שילוט ואפילו צבע הקירות יכולים להשפיע על חלל ידידותי למשתמשים.

גישה קלה למידע הנוגע לשימוש בתשתיות מבנים ציבוריים יכולה להיות בעיה אפילו אם המידע אינו זמין באופן ברור ונגיש. מומחי הבנייה והעיצוב שלנו פותרים בעיות אלו וממנפים שיטות עבודה מומלצות על מנת לסייע לבעלי נכסים ומנהלים לספק אזורים נגישים ובטוחים לכולם.

חשוב להבין שהתאמה מחדש של תכונות נגישות במבנים ציבוריים מובילה לעתים קרובות לעלויות מוגברות ועשויה שלא להשתלב היטב עם תכנון התשתית, מה שמוביל לפתרונות פחות מספקים. לכן המומחים של שחם-אופק ביצוע ממליצים לבעלי מבנים לתכנן את הפרויקטים עם פתרונות לנכים ממש מתחילת הפרויקטים, כדי להשיג יעילות בביצוע תוכניות התשתיות, לחסוך כספים בהמשך, ולמנוע את עוגמת הנפש של ציבור הנכים.

יתרונות התקנת תשתיות חכמות בהתאמה לכל סוגי המוגבלויות

כמעט שישה אחוזים מהאזרחים בישראל הם מעל גיל 65, ולמעלה ממיליון וחצי אזרחים במדינה חיים עם מוגבלות. מסיבה זו, ומסיבות רבות אחרות, חשוב שבעלי מבנים ציבוריים, ומנהלי בניינים יתנו את הדעת על נגישות לבעלי מוגבלויות, עם תכנון מבנים שמשלב מגוון פתרונות מונעי טכנולוגיה שיסייעו לציבור הנכים להתנייד בקלות במרחבים ציבוריים.

התקנת תשתיות חכמות ומשופרות במבנים ציבוריים, מאפשרת טיפול בבעיות בהן נתקלים הנכים, עם פתרונות הולמים לכל סוג של נכות. אבל חשוב להבין שאנשים עם מוגבלויות מתמודדים עם אתגרים שונים במקומות שונים, ופתרונות שמתגלים כיעילים במקום אחד, לא תמיד מועילים במקום אחר.

כך, למשל, חדרי שירותים נגישים לכיסאות גלגלים אינם מסייעים לנכים שמשתמשים במכשירי ניידות כמו רולטור או קלנועית, שהתשתית אינה תומכת בהם. זוהי רק דוגמא אחת לאתגרי התכנון והפיתוח של מבנים ציבוריים, שהצוות המקצועי של שחם-אופק ביצוע מוצא להם פתרונות הולמים, כמו גם לאתגרים רבים אחרים בפרויקטים של הנגשת מבנים.

אתגרי הנגשת מבנים ומציאת הפתרונות ההולמים

בעיית התכנון הלקוי של מבנים ציבוריים ומסחריים אינה חדשה, ובמהלך השנים, המומחים שלנו תכננו פתרונות הולמים לכל בעיית נגישות במבנים.

בשלב הייעוץ על הנגשת מבנים לבעלי בניינים ומנהלים, אנחנו מדגישים את החשיבות של התקנת כלי עזר לניידות נוחה של נכים, כמו למשל:

 • רמפה למדרגות שמותאמת למעבר נוח לכיסאות גלגלים.
 • התקנת דלתות אוטומטיות.
 • הצבת שילוט ברור.
 • תכנון תאורה ברורה.
 • התקנת רצפות בטוחות.
 • התקנת חדרי שירותים נגישים.
 • התאמת גרמי מדרגות.
 • ופתרונות אחרים לאזורים בבניין שזקוקים לשיפור.

הפתרונות המתקדמים שלנו שינו את התשתיות במבנים ושיפרו את הנגישות באופנים יעילים ביותר, ולאחר איסוף המידע על האזורים בבניין שזקוקים לתכנון נגישות מתאים, אנחנו מתחילים בביצוע הפרויקט.

סוללים את הדרך קדימה

אזרחים שסובלים ממוגבלויות ימשיכו להתמודד עם אתגרי נגישות, אבל תשתיות הנגשת מבנים מתפתחות על מנת לענות על צרכיהם יותר ויותר. לפתרונות שאנחנו מציעים יש היבטים שמשפיעים על תכנון הבניין, אבל הם גם יוצרים הזדמנויות ומאפשרים נוחות באזורים שאחרת מתגלים כמאתגרים.

בעלי בניינים ומנהלי מבנים יודעים דבר אחד: בסופו של דבר, השינוי הוא הכרחי, לא רק לטובת בעלי המוגבלויות, ולא רק לטובת שיפור ההכנסות עם הגדלת האוכלוסייה שמשתמשת בשירותים ובמתקנים של המבנים, אלא כדרך שנסללת קדימה ורואה בשוויון הזדמנויות דרך חיים.

הנגשת מבנים: שאלות ותשובות

למה מבנים צריכים להיות נגישים?

פתרונות נגישות פיזית ללא מכשולים לבניינים מסחריים, שטחים ציבוריים ובניינים ממשלתיים מאפשר גישה שווה לכולם. נגישות הולמת לבניין פירושה יצירת מרחבים שמתוכננים להיות ידידותיים לכל אדם, כולל לאנשים שמשתמשים בכיסאות גלגלים, קביים וקטנועים, וכולל לאנשים עם לקויות ראייה ושמיעה.

ביטול מחסומי הגישה הפיזית מסייע גם לבעלי עסקים להגדיל את ההכנסות, תוך שיפור בטיחותם של כל משתמשי הבניין.

מהו הגובה המינימלי שצריך להיות לחניית נכים?

חניית נכים צריכה להיות מתוכננת בגובה של מאתיים סנטימטרים לחניית רכבים רגילים, ובגובה של 220 סנטימטרים לחניית רכבים גבוהים.

איך אפשר לשפר נגישות?

הנגשת מבנים לאזרחים עם מוגבלויות ניתנת לביצוע בכמה שיטות:

 •         בניית רמפות
 •         התקנת מעלונים לכיסאות גלגלים
 •         בניית חדרי שירותים בהתאמה לנכים
 •         יצירת התאמות פשוטות במבנים לשיפור הנגישות
 •         התקנת אמצעים קוליים וחזותיים שמאפשרים ניידות קלה במבנים.

מהי האחריות של בעלי מבנים ומנהלי בניינים בכל הנוגע לשיפור הנגישות?

חוק שוויון הזדמנויות קובע את אחריות בעלי המבנים ומנהלי הבניינים, כולל מנהלי חברות תחזוקה או ניהול, לספק תשתיות נגישות לנכים בכל רחבי הבניין.

כלומר, האחריות היא לא רק של בעלי הבניין להקים או לשפץ מבנה כך שיתאים לניידות נוחה של בעלי מוגבלויות, אלא האחריות חלה גם על מנהלי הבניינים ליישם את תקנות חוק הנגישות.

בשורה התחתונה, הנגשת מבנים שומרת על כבודם של הנכים

כדי להפוך תשתיות לבטוחות יותר, המומחים שלנו ממליצים לבעלי מבנים להתקין משטחים נטולי החלקה על רצפות, ולבנות מדרגות בטוחות לבעלי מוגבלויות, כולל התקנת רמפות או מעלוני מדרגות על מנת להקל עליהם.

הקפדה מקיפה על שיטות מקצועיות ומתקדמות של הנגשת מבנים קריטית לבניית מבנים שעומדים בתקנות נגישות לנכים, ועם הטכנולוגיה המקדמת, והידע המקצועי שלנו, אפשר לסייע לאנשים עם מוגבלויות להשתמש במבנים ציבוריים ומסחריים ללא מגבלה, ללא תסכול, תוך שמירה על כבודם.

כחברה, אנחנו יכולים להתאמץ לסייע לאנשים שסובלים מנכויות שונות, באמצעות מתן הזדמנויות שוות, ויחד אנחנו יכולים לסייע זה לזה להיות חברה מתחשבת וטובה יותר.

מה חדש?

דילוג לתוכן