בלוג/מאמרים

התקנת מעלון מדרגות: בחירת המעלון לנשיאת אנשים עם מוגבלויות במעלה ובמורד המדרגות

בחירת מעלון מדרגות לנכה בכיסא גלגלים היא משימה מורכבת, ויש לקחת בחשבון מספר גורמים שונים על מנת לבצע את הבחירה הנכונה. מדרגות רגילות מהוות מחסום אדריכלי רציני לאנשים עם מוגבלויות, מכיוון שהן מונעות את האפשרויות שלהם להגיע לקומות עליונות במבנים ציבוריים, או להיכנס ולצאת בנוחות מקניונים, מסעדות, בתי קפה או כל מקום ציבורי אחר.

מציאת פתרונות נגישות שעובדים לשיפור איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות היא המפתח לשקט נפשי בסביבה האישית, אבל פיתוח תוכנית שתבטיח שכל הבית יהיה קל לשימוש יכולה להיות משימה מאתגרת. יחד עם זאת, עם כמה התאמות, החיים ברחבי הבית יכולים להיות הרבה יותר קלים.

אחד הפתרונות החשובים ביותר הוא התקנת מעלון מדרגות שמאפשר לנכה בכיסא גלגלים לעלות ולרדת במדרגות במבנים ציבוריים, ובמאמר זה נסקור את הסוגים העיקריים של מכשירים אלו, ואפשרויות השימוש בהם.

תכנון אדריכלי מוקדם של מבנים ציבוריים עם התאמה לבעלי מוגבלויות

מבחינת הסביבה הבנויה, חשוב שהיא תהיה נטולת מכשולים ומותאמת למילוי הצרכים של כל האנשים באופן שווה. האמת היא שצרכי הנכים עולים בקנה אחד עם צרכי הרוב, וכל האנשים צריכים להרגיש בנוח להתנייד במרחבים ציבוריים. לכן תכנון אדריכלי נכון פירושו תכנון לאנשים עם יכולות ומוגבלויות שונות. 

ייעוץ מקיף של המומחים בתחום הנגשת מבנים ציבוריים חיוני ביותר בעיצוב הצורה הסופית של קוד נגישות שניתן להחיל במבנים ציבוריים, כחלק בלתי נפרד מחוק הבנייה הישראלי.

הסוגים העיקריים של מעלוני מדרגות

חברת אופק ביצוע מתמחה בפתרונות הנגשה לנכים, כולל התאמת מעלון מדרות לאנשים עם מוגבלויות, וקיימים סוגים רבים ושונים לבחירה. סוגי המכשירים מתחלקים לשתי קטגוריות עיקריות:

  1. מעלון מדרגות קבוע לאנשים שאינם יושבים על כיסאות גלגלים אבל סובלים מבעיות ניידות.
  2. מעלון מדרגות נייד שמותאם לאנשים שיושבים על כיסאות גלגלים.

התקנת מעלון מדרגות קבוע לאנשים עם מוגבלויות פירושו התקנת מכשיר שמטפס במדרגות ויורד מהן. מכשיר זה כולל כיסא מעלון מדרגות שמעוגן לקיר או למעקה. מעלון המדרגות עובר מעל המדרגות על “מסילות” קבועות שמותקנות על גרם המדרגות. על מנת להשתמש בו, הנכה עולה ויורד במדרגות ללא כיסא גלגלים או ללא סיוע של אדם אחר.

אפשרויות אחרות כוללות התאמה מראש של המבנים הציבוריים, ותכנון אדריכלי מוקדם שמתחשב בבעיות הניידות של בעלי מוגבלויות, עם התאמת הפתרונות ההולמים.

מאפייני מעלוני מדרגות

מעלון מדרגות נייד לכיסאות גלגלים, לעומת זאת, זמין במגוון סוגים וגם הוא מתחלק לשתי קטגוריות עיקריות:

  1. מעלון מדרגות עם גלגלים, ידני או חשמלי.
  2. מעלון מדרגות עם מסלולים, שכמעט תמיד מונע באמצעות חשמל.

מעלוני מדרגות עם גלגלים עשויים להיות מופעלים ידנית או באמצעות חשמל, ואילו כל הסוגים של מעלוני מדרגות במסלולים, מופעלים על חשמל. התקנת מעלון מדרגות על גלגלים מאפשרת הובלה של נכים בכיסאות גלגלים, ולכן הם נקראים מעלוני מדרגות בכיסאות גלגלים. לאחרים יש מושב והם מיועדים אך ורק להעברת הנכה.

התקנת מעלון מדרגות תורמת באופן משמעותי לאיכות החיים של אנשים עם מוגבלויות

קיימים הבדלים ניכרים בין מעלוני מדרגות קבועים, לבין מעלוני מדרגות ניידים שמותאמים לכיסאות גלגלים. מעלוני מדרגות קבועים מאפשרים לנכים או לקשישים עם קשיים מוטוריים, לעלות ולרדת במדרגות באופן עצמאי, ללא סיוע של מפעיל. 

אלו הם מכשירים קבועים שאינם עוברים במדרגות באופן עצמאי, ולכן הם מאוד נוחים ובטוחים. הבעיה המשמעותית עם מעלונים אלו היא שניתן להשתמש בהם רק בגרם מדרגות יחיד, כלומר, הם מציעים ניידות רק לנכים או לקשישים בתוך הבית.

התקנת מעלון מדרגות כוללת עבודה על קיר גרם המדרגות, וזהו מכשיר איכותי שזמין במחיר יקר, אבל משפר ללא היכר את איכות החיים של אנשים עם מוגבלויות.

נשיאת אנשים עם מוגבלויות במדרגות באמצעות התקנת מעלון מדרגות עם גלגלים

מעלון מדרגות עם גלגלים מאפשר העברת אנשים עם מוגבלויות במדרגות בבית ומחוצה לו. מעלוני מדרגות אלה ניתנים להפעלה באופן ידני או חשמלי, אבל לא כל המכשירים על גלגלים יכולים לשאת כיסאות גלגלים. בחלק מהדגמים יש מושב לנשיאת קשישים או אנשים עם בעיות ניידות.

להבדיל מהדגמים הקבועים, מעלוני מדרגות עם גלגלים לנכים דורשים תלמיד מפעיל, שכישוריו וכוחו הגופני הם תנאי הכרחי להבטחת בטיחות המשתמש במכשיר. מסיבה זו, התקנת מעלון מדרגות עם גלגלים שמופעלים ידנית מתאימים רק להובלה בגרמי מדרגות קצרים, נטולי שיפוע תלול.

מעלון מדרגות במסלול: שילוב ניידות, בטיחות ואיכות

מעלוני מדרגות לנכים עם מסלולים הם מכשירים בטוחים ואיכותיים יותר מהמכשירים המופעלים על גלגלים. הסיבה היא שמשקל העומס, במקרה זה משקל הנכה, בתוספת משקל כיסא הגלגלים, מועבר לגרם המדרגות. 

לכן נדרש הרבה פחות מאמץ של המפעיל להזיז את כיסא הגלגלים בהשוואה לשימוש במדרגות עם מעלון שמופעל על גלגלים. המפעיל אינו נדרש לשמור על כיסא הגלגלים מאוזן במשך העברת הנכה במעלה או במורד המדרגות.

התקנת מעלון מדרגות: שאלות ותשובות

מה זה הנגשה לבעלי מוגבלויות?

הנגשה לבעלי מוגבלויות היא מערך שינויים ושיפוצים ברחבי בניינים, כמו גם התקנת מכשירים וציוד שמאפשרים גישה לכל האזורים במבנה, כולל הקומות העליונות, כך שאדם שיושב על כיסא גלגלים, סובל מניידות, או משתמש בהליכון, יוכל להתנייד בקלות במבנה, ולעלות ולרדת במדרגות בנוחות.

מה זה הנגשה לבעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים?

הנגשה לבעלי מוגבלויות היא מערך שינויים ושיפוצים ברחבי בניינים, כמו גם התקנת מכשירים וציוד שמאפשרים גישה לכל האזורים במבנה, כולל הקומות העליונות, כך שאדם שיושב על כיסא גלגלים, סובל מניידות, או משתמש בהליכון, יוכל להתנייד בקלות במבנה, ולעלות ולרדת במדרגות בנוחות.

איך בוחרים מעלון מדרגות מתאים?

קיימים הבדלים בין הסוגים השונים של מעלוני מדרגות קבועים או ניידים. התקנת מעלון מדרגות קבוע מבטיחה נוחות מקסימאלית לאנשים עם מוגבלויות, מכיוון שהם פותרים את בעיית הצורך לעלות ולרדת במדרגות, והם גם אינם דורשים מהמפעיל להעביר את הנכה בכיסא גלגלים במדרגות. היתרון העיקרי שחולקים כל סוגי מעלוני המדרגות הידניים הוא שניתן להעביר אותם מערכת מדרגות אחת לאחרת, ולכן הם מציעים ניידות מרבית לנכים. חשוב להבין שמעלוני מדרגות קבועים וניידים אינם בהכרח בחירות חד משמעיות, ובהחלט אפשרי לבחור את שני המכשירים, תלוי בנסיבות הספציפיות של הנכה, סוג הבניין והמדרגות, וכמובן ההעדפות האישיות של הנכה, בני משפחתו והמטפלים בו.

איך מתבצעת הנגשת מבנים ציבוריים?

התקנת אמצעי נגישות לבעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים כוללת הקפדה על כמה קריטריונים חשובים:

  • התקנת חדרי שירותים מיוחדים לבעלי מוגבלויות.
  • שכירת שירותי חברה שמתמחה בתכנון, התאמת והתקנת מעלון למדרגות במבנים ציבוריים.
  • קבלת ייעוץ מומחים בתחום הנגשה לתכנון והתאמת חדרי מדרגות במבנים ציבוריים לשימוש בעלי מוגבלויות.
  • תכנון מבנים לפני הבנייה עם התאמה לבעלי מוגבלויות.
  • רכישת ציוד נגישות מתאים לנכים.

בשורה התחתונה, השאלה אינה אם להתקין בבית מעלון מדרגות או לא, אלא איזה סוג יתאים לכם

כשהאדם הסובל ממוגבלות מוטורית צעיר, קיימת חשיבות מכרעת להתגברות על מחסומים אדריכליים כדי ליהנות מאיכות חיים. יחד עם זאת, תהיה זו טעות להניח כי ניידות אינה גורם חשוב באיכות חייו של קשיש בכיסא גלגלים, גם אם הוא אינו עובד יותר ויוצא מהבית בתדירות נמוכה יותר מאדם צעיר. 

להיות קשיש ולבד, מרותק לבית בגלל קשיים מוטוריים, הוא מצב שמוביל לבדידות אצל קשישים, מכיוון שהם אינם יכולים לקחת חלק בפעילויות חברתיות. 

הנגשת מבנים ציבוריים פותרת בעיות אלו ותורמת לאיכות החיים של הסובלים ממוגבלויות, עם אמצעי הנגשה נרחבים ופתרונות ניידות מתקדמים שמאפשרים לנכים להתנייד במרחבים ציבוריים ללא חשש, מבוכה או חוסר אונים.

התקנת מעלון של אופק ביצוע הוא פתרון מושלם לבעיות הניידות של קשישים או של אנשים עם מוגבלויות, וזהו מכשיר יעיל וחיוני שמאפשר להתגבר על המכשול האדריכלי הגדול ביותר עבור נכים, או במילים אחרות, איכות החיים שלהם משתפרת ללא היכר כשהם יכולים לעלות ולרדת במדרגות בקלות, ללא צורך בהמתנה לסיוע וללא המבוכה שנלווית לחוסר היכולת להתנייד בקלות כמו כולם.

מה חדש?

דילוג לתוכן