בלוג/מאמרים

התקנת מעלון: מדריך לבחירת התקנה אצל המומחים בתחום

בכל הארץ, ולמעשה בכל העולם, אנשים מזדקנים, או שהם סובלים ממוגבלויות שמונעות מהם לטפס במדרגות או לרדת מהן, בביתם או במבנים ציבוריים. זהו מכשול שמשפיע על כבודם העצמי וחופש התנועה שלהם, ונחשב למגבלה רצינית שמשפיעה על עצמאותם.

מעלון מדרגות, שנקרא גם “כיסא מעלון”, הוא מתקן שימושי וחדשני שמעניק שקט נפשי, במיוחד לאנשים שסובלים ממוגבלויות ארוכות טווח, או לקשישים שפשוט זקוקים לסיוע. התקנת מעלון מדרגות, הנושא העיקרי של מדריך זה, מהווה פתרון אידיאלי לבניית הניידות של קשישים ובעלי מוגבלויות, שמאפשר להם להגדיל את מרחב התנועה שלהם בבטחה ובנוחות.

מעלון מדרגות מודרני מאפשר נגישות לבעלי מוגבלויות

המנגנון הבסיסי של מעלון מדרגות מודרני חסין בפני תקלות ומתאים להתקנה במבנים ביתיים וציבוריים, בנוחות, ובהתאמה לצרכי השימוש. זהו מתקן שמאפשר נגישות לבעלי מוגבלויות בקלות ובנוחות, עם הפעלה באמצעות סוללות נטענות, חיבור לחשמל, או שימוש בזרם ישר, שמאפשר למעלון להמשיך לעבוד גם במהלך הפסקת חשמל.

מעלון מדרגות שמופעל באמצעות חיבור לחשמל כולל נקודת טעינה, אבל הדגמים המודרניים זמינים גם עם חידושים נוספים, ואפשרויות שימוש מתקדמות, כמו למשל:

 

התקנת מעלון על מדרגות ישרות

אלו הם המבנים הנפוצים ביותר של מדרגות, והן בנויות עם מעקות ישרים, כך שלמדרגות אלו ניתן להתקין מעלוני מדרגות בסוגים פחות יקרים.

 

מעלון למדרגות מעוקלות

דגם זה מסתמך על מסילה מעוקלת שיש להתאים אישית. גם כיסא מעלון מדרגות צריך להיות מותאם אישית על מנת להתאים לעיקול המדרגות ולשינויים במבנה כדי להגן על המשתמש.

על מנת להגן על יציבות המהירות, מעלונים שמותאמים למדרגות מעוקלות דורשים מערכת מורכבת יותר שעשויה להסתמך על מיקרו-מעבדים קטנים אשר “לומדים” את המסלול ושורים אותו בזיכרון המערכת כנתונים.

תכונות שחייבות להיות במעלון מדרגות

הדגמים המודרניים של מעלוני מדרגות השתפרו באופן משמעותי בהשוואה לדגמים המקוריים, והם כוללים היום מגוון תכונות שמתאימות לסוגים שונים של מדרגות, ובהתאמה לצרכים היומיומיים, למשל:

 

מהירות הפעלה

מטעמי בטיחות, מעלון המדרגות צריך לכלול מהירות אחת בלבד, אבל המהירות של מסילת מעלון שמותקן על מדרגות מעוקלות עשויה להאט בשיפועים ובעיקולים.

 

אבזור בהתאמה אישית

גרם מדרגות עגול דורש מסלול בהתאמה אישית והתקנה בהתאמה אישית. גם אם יש לכם גרם מדרגות ישר, יתכן שיהיה צורך להתקין מסילה מעוקלת אם המדרגות כוללות משטחי ביניים שטוחים.

כלומר, יש למדוד את אורך גרם המדרגות ולייצר את המסלול בהתאמה אישית למפרט. בחלק מהמקרים, המומחים ששחם-אופק ביצוע מציעים התקנה של חלקים מודולריים.

 

גיבוי סוללות

למעלוני מדרגות שמופעלים על חשמל יש סוללת גיבוי שמאפשרת את המשך פעולת המכשיר גם במקרה של תקלה או הפסקת חשמל.

 

אמצעי בקרה והפעלה מרחוק

חלק מהדגמים של מעלוני מדרגות זמינים עם שני שלטים סטנדרטיים שמבוססים להפעלה מרחוק ומאפשרים למשתמשים להוביל את המעלון למעלה או למטה, בהתבסס על מיקומו.

יש לזכור שבמדרגות מעוקלות יש בקרות מורכבות יותר מהבקרות של מסילות ישרות. לדוגמא, יתכן שיהיה צורך להטות את המושב של גרם מדרגות מעוקלות, מה שידרוש מערכת מנוע וקישור נוספת.

 

כיסא מסתובב

כדי לשפר את בטיחות המעלון ונוחותו, חלק מהדגמים של מעלוני מדרגות מתוכננים עם מושב מסתובב.

תכונה זו מאפשרת למשתמש להציב היטב את שתי הרגליים על הרצפה, כך שנמנעת סכנת נפילה או החלקה.

מי צריך התקנת מעלון מדרגות?

מעלון מדרגות מוביל אנשים שסובלים ממוגבלויות בין קומות. למרות שלנכים וקשישים רבים יש אביזרי סיוע שמאפשרים להם לנוע, הטיפוס או הירידה במדרגות אינה אפשרית עם מקל הליכה, גם אם יש למקל ארבע רגליים, ובוודאי שלא ניתן להשתמש במדרגות עם כיסא גלגלים.

נושא הניידות, שמגביל את יכולת הנכים והקשישים לעלות ולרדת במדרגות כדי לגשת לחדר האמבטיה או לחדר השינה בקומה השנייה, או לעלות ולרדת בין קומות עליונות במבנים ציבוריים, מגביל אותם לא רק מבחינה פיזית, אלא גם, או בעיקר, מבחינה נפשית.

כשהמעבר למגורים בקומה אחת אינו משתלם, וכשתנועה במבנים ציבוריים בקומה התחתונה בלבד אינה מעשית, התקנת מעלון מדרגות בהתאם לקביעה בנוסח חוק נגישות מבנים, היא הפתרון הטוב ביותר לתנועה בטוחה ויעילה.

חוששים שביתכם אינו מתאים להתקנת מעלון מדרגות?

יש אנשים שאינם בטוחים מה זה נגישות, ובוחנים שיקולי התקנת מעלון מדרגות בחשש, ותוהים אם המעלון או תהליך ההתקנה יפגעו במדרגות שלהם. הם מודאגים לגבי ערך מכירה חוזר, במיוחד אם יהיה צורך להסיר את המעלון לפני מכירת הבית, או אם המשתמש העיקרי יעבור לגור בבית אבות.

במקרים אחרים, בעלי בתים שמתגוררים במבנים ישנים, חוששים מההשפעה המבנית של מעלון מדרגות על ביתם. חששות אלו מוצדקים בהחלט, אבל המציאות היא שמעלון מותקן על המדרגות ולא על הקיר, ומדרגות בנויות לנשיאת לחץ רב, כך שכמעט בכל הבתים ניתן להתקין היום מעלון מדרגות ללא חשש.

רק מתקינים מוסמכים ומיומנים יכולים לבצע התקנת מעלון מדרגות

אם מקפידים לבחור את אנשי המקצוע המיומנים להתקנת המעלון, שיש להם ניסיון בהכרת מפרט ודרישות אישיות של התקנת מעלון מדרגות; ניתן לבצע התקנת מעלון בבטחה, בהתאם למבנה המדרגות, ובהתאם לדרישות בעלי הבית והמשתמש.

מתקינים מוסמכים מוודאים שהמדרגות יכולות לתמוך במעלון, ומבצעים את ההתקנה כך שהמעלון נראה ומרגיש כמו חלק טבעי מהבית. אם אתם מודאגים מפגיעה בביתכם לאחר הסרת המעלון, התקנה ותחזוקה נכונים, שמתבצעת על ידי צוות המומחים של שחם-אופק ביצוע, היא המפתח.

שיקולים חשובים בבחירת והתקנת מעלון מדרגות

המתקינים המקצועיים שלנו מוסמכים לביצוע עבודות התקנת והסרת מעלונים מבלי להשאיר אחריהם פגיעה במבנה, ובתהליך ההתקנה לוקחים בחשבון שיקולים חשובים כמו:

  • סביבת המדרגות
  • קרבת פתחי דלתות
  • מיקום שקעים שמישים
  • ושיקולים אחרים.

ניתן לבחור היום מעלונים במגוון עיצובים צבעוניים, בדגמים נוחים ושקטים שמשתלבים באופן חלק עם הסגנון האישי של ביתכם, ומותאמים להעדפות המשתמש.

התקנת מעלון מדרגות: שאלות ותשובות

האם אני יכול לבצע התקנת מעלון מדרגות בעצמי?

קיימים גורמים רבים שיש לקחת בחשבון במהלך התקנת מעלון מדרגות. לא משנה כמה אתם מעולים בביצוע עבודות שיפוצים ובנייה, אתם צפויים לבצע טעויות קריטיות בהתקנה. מכיוון שמעלון מדרגות אינו נחשב לציוד קטן או פשוט, התקנה עצמית ללא הכשרה מתאימה כרוכה בסיכוני בטיחות חמורים. לכן חשוב לבחור את המומחים בתחום שמבטיחים התקנה מדויקת ובטוחה.

כדי לבחור את אנשי המקצוע הנכונים, חשוב לבדוק את רמת ההסמכה, הניסיון והמומחיות שלהם, כמה שנים הם בתחום? ובמיוחד איזה ניסיון יש להם בהתקנת מעלון מדרגות.

האם קל להתקין מעלון מדרגות?

התשובה הקצרה לשאלה זו היא לא. מעלון מדרגות דורש התקנה בהתאמה אישית למבנה המדרגות והשטח הקיים, מה שאומר שיש צורך בהזמנת שירותי מתקינים מקצועיים.

האם המדרגות שלי רחבות מספיק להתקנת מעלון מדרגות?

ברוב המקרים, ניתן להתקין מעלון מדרגות בהתאמה לרוב סוגי המדרגות, וחלק מתהליך ההתקנה כולל מדידה מקצועית של המדרגות והערכת השטח הקיים על מנת לבצע את ההתקנה בבטחה וביעילות.

האם אפשר לבצע התקנת מעלון על מדרגות מעוקלות?

ברוב המקרים ניתן להתקין מעלון בהתאמה למדרגות מעוקלות, אבל חשוב להבין שהתאמה אישית פירושה תהליך ההתקנה מורכב ויקר יותר שמוביל להעלאת מחיר מעלון ביתי.

בשורה התחתונה, התקנת מעלון מדרגות צריכה להתבצע רק על ידי המומחים בתחום

התקנת מעלון מדרגות צריכה להתבצע על ידי המומחים בלבד, ובחברת שחם-אופק ביצוע, אנחנו מציעים מעלוני מדרגות מהמותגים המהימנים, האמינים והבטוחים ביותר בתעשייה.

אנחנו כל כך בטוחים במוצרים שלנו, עד שאנחנו מספקים אחריות שירות לשנה על כל מעלון מדרגות חדש שאנחנו מוכרים ומתקינים.

בשורה התחתונה, התקנת מעלון מדרגות צריכה להתבצע רק על ידי המומחים בתחום

התקנת מעלון מדרגות צריכה להתבצע על ידי המומחים בלבד, ובחברת שחם-אופק ביצוע, אנחנו מציעים מעלוני מדרגות מהמותגים המהימנים, האמינים והבטוחים ביותר בתעשייה.

אנחנו כל כך בטוחים במוצרים שלנו, עד שאנחנו מספקים אחריות שירות לשנה על כל מעלון מדרגות חדש שאנחנו מוכרים ומתקינים.

מה חדש?

דילוג לתוכן