בלוג/מאמרים

מדבקות אזהרה: התאמת סימני נגישות לדרישות בעלי מוגבלויות

המונח “מדבקות אזהרה” מתייחס ברוב המקרים לשלטים שמשמשים בעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים או חללים מסחריים.

שלטים אלו כוללים שלטי חניה לנכים, שלטי מעליות ושלטים שמכוונים לתכונות נגישות, במרחקים ברורים מקירות או מכשולים שמונעים מעבר חלק של כיסאות גלגלים.

באילו מבנים נדרשות מדבקות אזהרה?

מדבקות אזהרה נדרשות בכל פתח של בניין, ובמיקומים נוספים במבנים, שבהם קיימת תנועת נכים. השלטים צריכים להיות מותקנים בכל חדר או חלל, בכל מבני הציבור בישראל, והעיצוב שלהם צריך להיות ברור.

כלומר, בעלי עסקים צריכים להבין את כל ההיבטים של שלטי אזהרה לבעלי מוגבלויות, ולהתקין אותם בכל מבנה ציבורי או מסחרי, ממשלתי, מחוזי ומקומי, ומקומות אירוח, כולל”

 • קניונים וחנויות
 • מסעדות וברים
 • מפעלים ומחסנים
 • מרכזי שירות
 • תיאטראות ובתי קולנוע
 • מקומות לינה
 • מרכזי בילוי
 • מוזיאונים ומרכזי תרבות
 • גני ילדים, בתי ספר ואוניברסיטאות
 • מרכזי מכירות
 • שטחים ציבוריים של בנייני דירות
 • חדרי שירותים במבנים ציבוריים
 • כניסה למטבחים בבניינים ציבוריים
 •  מרכזים מסחריים אחרים
 • מבני מגורים פרטיים שיש בהם אזורים מסחריים כמו למשל גינות ציבוריות מחוץ לבנייני מגורים.

 

בעלי מבנים ומנהלי בניינים צריכים להקפיד על דרישות התקנת מדבקות אזהרה כדי לאפשר נגישות קלה לבעלי מוגבלויות ולמטפלים בהם, כך שניתן יהיה לזהות ולקרוא בקלות את השילוט.

אילו מדבקות אזהרה כפופות לחוק נגישות לנכים בישראל?

לא כל מדבקות האזהרה כפופות לחוק נגישות לנכים בישראל. רוב הדרישות מכתיבות את האופן בו נכים יוכלו לזהות שילוט אזהרה, ובחלק מהמקרים, המדבקות ניתנות להחלפה, או שהן מוצבות באופן זמני.

חוק הנגישות חל רק על שילוט קבוע של מבנים ציבוריים, וקובע תקני עיצוב נגישים, שילוט שתואם למוגבלויות שונות, ומאפשר זיהוי, הפנייה או יידוע אודות תכונות נגישות באמצעות סמלי נגישות בינלאומיים וסמלי נגישות נדרשים אחרים.

מהי המטרה של מדבקות אזהרה?

בישראל, פתרונות נגישות לנכים צריכים להיות מסומנים באמצעות שילוט ברור בכל הכניסות והיציאות של הבניינים, וליד אמצעי נגישות אחרים. המטרה של הצבת מדבקות אזהרה היא לסמן בבירור חללים בבניין, כך שבעלי מוגבלויות יוכלו למצוא אותם בקלות במצבים הבאים:

פתחים ויציאות של בניינים. כולל מעברי יציאות, דלתות, מדרגות, מסלולים, צריכים להיות מזוהים עם שילוט מתאים או תרשימים.

זיהוי אזורי מקלט. שילוט הכוונה לאזורי מקלט נדרש להכוונת נכים במקרי חירום, ולכלול הוראות שמנחות נקיטה בפעולות במצבי חירום.

כניסות, מעליות וחדרי שירותים. חלקים אלו של המבנים חייבים לכלול שילוט כיווני עם גרפיקה חזותית ברורה שמציינת את המיקום הקרוב ביותר של כניסה, מעלית או חדר שירותים.

מדבקות אזהרה נדרשות גם לחללים חיצוניים

ראשית, חדרי שירותים, כיתות לימודים וחדרי בניינים ציבוריים אחרים שנגישים באמצעות כניסה חיצונית, צריכים להיות מסומנים על ידי מדבקות אזהרה ברורות. השילוט צריך לסייע לנכים לזהות גם מקומות חניה נגישים, עם הסמל הבינלאומי לנגישות, ולהיות מותקן בגובה שישים סנטימטרים לפחות מהקרקע לתחתית השלט.

תמרורי חניה אלה מבטיחים סימון נגיש וברור שניתן לראות אותו מתוך הרכבים, ולהקל על בעלי המוגבלויות להגיע למקומות החניה השמורים להם.

איזה גימור וניגודיות נדרשים בשילוט לבעלי מוגבלויות?

דרישות שילוט לבעלי מוגבלויות מכתיבות גימור שאינו בוהק, עם יחס ניגודיות גבוה בין רקע השלט לבין התוכן, לכולל אותיות מוגבהות או חזותיות ברורות, בצבעים מנוגדים. כלומר, לשלט צריך להיות רקע בהיר ותווים כהים, או רקע כהה ותווים בהירים.

למרות שהניגודיות כבר אינה מוגדרת במפורש בחוק, זוהי נקודת התייחסות טובה שהמומחים של שחם-אופק ביצוע מקפידים עליה במהלך תכנון פרויקטים של נגישות במבנים ציבוריים ומסחריים, כך שניתן יהיה להתקין מדבקות אזהרה נגישות וברורות.

באזורים כהים של בניין קל יותר להשתמש בשילוט כהה עם תוכן בהיר, ואנשי המקצוע שלנו ממליצים לעתים קרובות לבעלי בניינים להציב גם אביזרי נגישות לנכים ושלטי תקורה בגובה העיניים, אבל אם תולים את השילוט מהתקרה, יש לוודא שצללים מהתאורה אינם משפיעים על נראות השילוט.

מהן דרישות מדבקות אזהרה לשלטים במעליות?

כמו כל אזור אחר בבניין, יש לסמן מעליות עם מדבקות אזהרה שמתאימות לבעלי מוגבלויות, ולהציב שילוט על משקופי הדלתות של המעלית, שמציגים את מספר הקומות, פקדי כפתורים ברורים בתוך המעלית, מערכת תקשורת חירום, וכן הלאה, בהתאם לנסיבות.

מחוץ למעלית צריכים להיות מותקנים שלטים קבועים שמסמנים את מיקומה ומאפשרים לנכים להגיע למעלית הקרובה. שלטים אלה צריכים להיות ברורים ונגישים לכל סוג של נכות. בחלק הפנימי של משקופי דלת המעלית, בכל קומה צריך להיות מותקן שילוט שמסמן את הקומה, כולל תמונה חזותית מוגבהת של כוכב שמסמן את קומת הקרקע.

מכיוון שיש מגוון רחב של סוגי מעליות ומיקומים, חשוב שכל היבט יהיה תואם לחלוטין לדרישות נגישות לבעלי מוגבלויות, כולל מדבקות אזהרה ושילוט ברור.

אילו מדבקות נגישות לנכים דורשות את סמלי הנגישות הבינלאומיים?

השיטה הטובה ביותר לסמן כל תכונה נגישה חשובה היא שימוש בסמלי נגישות בינלאומיים שמוכרים לכולם. שלט נגישות מוצב על חדרי שירותי ודרכי יציאה, ונדרש במקרים בהם לא כל חדרי השירותים, הכניסות, היציאות או המעליות נגישים. במקרים אלו יש למקם את השילוט במאפיינים נגישים ולהציב מדבקות נגישות לנכים שמכוונות למקום הנגיש הקרוב ביותר, למשל:

 • שלטים שמזהים אזורי מקלט או סיוע בחילוץ.
 • שלטים שמזהים מעברי יציאה נגישים וכניסות לרכבי נכים.
 • שלטים שמזהים מקומות חניה נגישים.

מדבקות אזהרה: שאלות ותשובות

באילו מקומות במבנים יש להתקין מדבקות אזהרה?

יש להתקין מדבקות אזהרה על קירות ישירות לצד ידיות דלתות, בעיצוב נגיש. שלטים שמכוונים לסיוע לבעלי מוגבלויות ממוקמים בדרך כלל בפתח הדלתות, מכיוון שדלתות מהוות נקודות כניסה עיקריות לחללי בניינים.

כלומר, עיצוב נגיש של מדבקות אזהרה פירושו מיקום השילוט ליד הדלת בצד הידית; ובמרחק ברור מהרצפה, בצד הנגדי לציר פתיחת הדלת.

מה אם אין מקום להתקין מדבקת אזהרה בצד הדלת?

מכיוון שבניינים ופתחי דלתות משתנים מבחינת הגודל והעיצוב שלהם בכל בניין, אם אין מקום לתליית מדבקות אזהרה בצדי דלתות, יש להתקין את השילוט על המשטח הסמוך ביותר, בקיר הסמוך הקרוב ביותר לידית הדלת.

איך מתקינים מדבקות אזהרה על דלתות כפולות?

מדבקות אזהרה לדלתות כפולות צריכות להיות ממוקמות באופן נגיש וברור לנכים:

 • אם דלת אחת אינה פעילה, השילוט צריך להיות מותקן במרכז הדלת שאינה פעילה.
 • אם שתי הדלתות פעילות, השילוט יותקן על הקיר ליד הדלת הימנית.
 • על דלתות שנפתחות כלפי חוץ, השילוט צריך להיות מותקן מחוץ לפתח הדלת.

באיזה גובה צריך להתקין מדבקות אזהרה?

מדבקות אזהרה צריכות להיות מותקנות במרחק של 122 עד 152 סנטימטרים מהרצפה, ללא קשר אם המדבקות מוצבות על דלתות, מצד ימין או שמאל של פתחים וכן הלאה.

לשם המשכיות חזותית, מומלץ להתקין כל שילוט אזהרה לנכים בחלל מסחרי או ציבורי, באותו הגובה.

מה צריך לכלול שילוט אזהרה לבעלי מוגבלויות?

שילוט אזהרה לבעלי מוגבלויות צריך לכלול טקסט ברור שמזהה את החדר, התכונה או החלל שמאחורי הפתח, כולל גימור של פונטים שאינם בוהקים, עם יחס ניגודיות גבוה בין הרקע לתוכן.

דרישות שילוט הפנים משתנות בהתאם למטרת השילוט, ולמרות שחלק מהסימנים התואמים כוללים תווים גדולים וברורים, לא כל מדבקות אזהרה לנכים צריכות להכיל את כל תכונות התוכן האלו, וניתן לעצב אותן בהתאם לדרישות המבנה או השילוט הספציפי.

כמה מילים לסיום

חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בעיצוב והתקנת מדבקות אזהרה, עם ניסיון של למעלה מעשרים שנים בתחום הנגישות והתאמת כלי עזר לנכים, לפי הדרישות של הפרויקטים השונים, בבנייה חדשה וקיימת.

למומחים שלנו יש את הנכונות, היכולת והידע המקצועי להתמודד עם דרישות מאתגרות ומורכבות של כל בניית ציבורי, מסחרי או פרטי, כך שנוכל להתאים לבניין שלכם מדבקות אזהרה ושילוט הולם לנגישות עם שירות מעולה, זמני תגובה מהירים ומחירים הוגנים.

מה חדש?

דילוג לתוכן