בלוג/מאמרים

מדרגות חירום: צעד קטן לביצוע, צעד גדול לבטיחות

מבנים בישראל חייבים לעמוד בקוד הבניה החוקית ובעלי מבנים ציבוריים חייבים לוודא שניתן להיכנס ולצאת מהבניין בבטחה, וזה קריטי במיוחד במצבי חירום. מדרגות חירום דורשות רמת נגישות קלה במיוחד כאשר המטרה העיקרית של התקנתן היא לשימוש בזמן חירום לפינוי בטוח של אנשים, כמו גם מתן גישה לנציגי שירותי חירום.

במקרה חירום, מדרגות חירום משמשות את הדיירים כאמצעי בריחה מהבניין, ולכן רוב המדרגות נבנות במטרה לאפשר לדיירים זמן לעזוב את הבניין בבטחה. שימוש נוסף של המדרגות הוא מקלט לדיירים פחות ניידים הזקוקים לסיוע בפינוי.

חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה, בין היתר, גם בהתקנת גרמי מדרגות בטוחים לזמני מצוקה, בהתאמה לתוכניות אדריכלות והנחיות הבטיחות, ובמאמר זה נסביר מהן מדרגות חירום ואיך הן יכולות להציל חיים במצבי מצוקה.

מה זה מדרגות חירום?

מדרגות חירום חשובות ליציאה בטוחה מהבניין בשעת חירום או בכל מצב של סכנת שריפה. גרם המדרגות נמצא בשימוש נרחב בבנייני מגורים רבי קומות, בבניינים מסחריים ובכל בניין צריך להיות מותקן גרם מדרגות שמאפשר הימלטות בטוחה של דיירים במקרה חירום.

המדרגות צריכות להיות בנויות מחומרים שאינם דליקים, כמו למשל מדרגות אבן, וגם הבניין צריך להיות מתוכנן כראוי ובנוי בהתאם להנחיות הבטיחות הנדרשות על פי תקני הבנייה הלאומיים. חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בהתקנת מדרגות חירום שנשלטות על ידי שני ההיבטים העיקריים שהם יציבות המדרגות וגישה קלה לדיירי הבניין, לאנשים עם מוגבלויות, ולצוותי פינוי במצבי חירום.

תכנון נכון של מדרגות חירום

כדי להיות מוכנים ככל האפשר לצרכים של כולם, תוכניות לבניית מדרגות חירום צריכות לקחת בחשבון את המצבים בהם אנשים יזדקקו לסיוע ביטחון נוסף, וכן את אפשרויות השימוש של צוותי החירום. תכנון נכון מאפשר לאנשים לעבור דרך גרם מדרגות ליציאה מהבניין או לשם הגעה למקום בטוח בתוך הבניין ומחוצה לו.

היבטים כמו התקנת מעקה מתאים להחזקה חשובים עבור אנשים רבים, כולל דיירים מבוגרים או אנשים עם מוגבלות ניידות מסוימות.

היכולת לזהות את קצוות המדרגות מסייעת גם לאנשים עם לקויות ראיה ותכנון נכון מספק תועלת רבה לכולם. המדרגות צריכות להיות מתוכננות מתוך שיקולי הפחתת החלקות ונפילות, שהן התרחישים האחרונים שאנשים רוצים במהל פינוי חירום.

שיקולי הבטיחות בהתקנת מדרגות חירום

חלק ממרכיבי הבטיחות העיקריים להתקנת מדרגות חירום כוללים:

  •         התקנת מעקה באופן נגיש בכל צד של המדרגות.
  •         גרם המדרגות צריך להיות בנוי ברוחב המאפשר תנועה קלה ובטוחה לאנשים איטיים ומהירים.
  •         המדרגות צריכות לאפשר נוחות כניסה ויציאה של צוותי חירום.
  •         התקנת גרמי מדרגות בטיחות בכל מפלס מאוכלס של הבניין.
  •         תכנון כשטחי מפלט לאנשים שמתקשים להשתמש במדרגות, או לדיירים עם מוגבלות שזקוקים לסיוע בפינוי הבניין.

פינוי בטוח של אנשים סיעודיים מצריך התייחסות מיוחדת למצבם הרפואי ומוגבלותם הפיזית. גם לבתי ספר יש תקנות בטיחות להתקנת מדרגות חירום שיש להן פונקציה כפולה שמאפשרת תנועה כללית לשימוש בבית הספר ולמקרי חירום.

בעיקר במוסדות אלה, התקנת מדרגות חירום חייבת להתבצע עם משטח עמיד להחלקה וניגודיות בהירות, וכל המבנים הציבוריים נדרשים להפעיל תוכניות להתנהלות במצבי חירום שכוללות אפשרויות פינוי שמבוססות על דרישות התקנים.

בניית חדר מדרגות למצבי חירום

אם התקנות מחייבות בניית חדר מדרגות מוגן, המומחים של שחם-אופק ביצוע משתמשים במעטפת שמיוצרת מחומרי גלם עם עמידות לאש, עם משטחי מדרגות אופקיים שבנויים מחומרים שאינם דליקים, לפי ת”י 755. חדר המדרגות מופרד מהחלקים האחרים של הבניין באמצעות התקנת דלתות אש, וגם התקנת מעקות למדרגות חירום מותקנות מחומרים שאינם דליקים.

גרם מדרגות חירום יכול להיות מותקן בהתאמה לחללים שונים כמו למשל מדרגות לגלריה, וניתן להשתמש בחומרי גלם קלאסיים או מפוארים, ובהתאם לצורך או להעדפות, אפשר גם לחלק את גרם המדרגות כך שיתפצל לשני כיוונים מנוגדים.

חשיבות התקנה נכונה של מעקות למדרגות חוץ

חשוב להתקין נכון מעקות של מדרגות חוץ המתוכננות למקרי חירום על מנת שניתן יהיה לעלות ולרדת בבטחה במדרגות ולהימנע מנפילות. גובה המעקה צריך להיות תשעים סנטימטרים בחלק המשופע ו-110 סנטימטרים בחלק האופקי. כשזה מגיע להתקנת מעקה עם שלבים אנכיים, חשוב להתקין אותו במרחק של עשרה סנטימטרים בין השלבים על מנת שילדים לא יוכלו להכניס ראש בין השלבים ולהיתקע. במידה והמעקה הנבחר להתקנה מעוצב עם שלבים אופקיים, יש להתקין מאחז יד בולט פנימה בעשרים סנטימטרים, כך שיהיה קשה לטפס על המעקה.

מדרגות חירום: שאלות ותשובות

מה החשיבות של בריחה בטוחה מבניין במצב חירום?

רוב הבנייה העירונית מאופיינת עם בניינים גבוהים, אבל יש צורך לבנות ולעצב את הבניינים לפי הכללים והתקנות, ולהתחשב בכל הוראות הבטיחות בקודים לבטיחות בבניינים.

דרכי יציאות החירום בבניינים הם חשובים מאוד ומספקים שיטה בריאה ובטוחה להימלט מהבניין בעתות משבר או חירום, ומדרגות חירום מסייעות לאנשים להימלט מהבניין בקלות ובמהירות.

מהו גרם מדרגות מוגן אש?

גרם מדרגות מוגן מיועד לספק אזור שמוביל למקומות בטיחות מחוץ לבניין במקרה של שריפה. האפשרות להגיע במהירות לגרם מדרגות מוגן מאפשרת בטיחות מפני סכנה מיידית של להבות ועשן, כך שניתן להמשיך למקום של בטיחות ללא פגיעה.

אילו חומרים עמידים במצבי אש?

מגוון חומרי גלם משמשים היום לעיצוב ותכנון חדרי מדרגות להגנה בעת שריפה. החומרים הנפוצים ביותר הם אבן, פלדה ובטון הנחשבים לחומרי גלם עמידים במיוחד במצבי שריפות, ועומדים במכלול הדרישות של משטרת ישראל ומערכות כיבוי אש.

חשוב במיוחד להתקין סף מונע החלקה בכל קצה מדרגה, במידה והמדרגות בנויות מפלדה, יש להקפיד על התקנת מדרגות עם פני שטח עליונים מחוספסים כדי למנוע החלקה. גרם מדרגות בבית המיוצר מעץ צריך להיות מתוחזק ומטופל באמצעות חומרים מעכבי בעירה.

מהו התקן להתקנת מדרגות חירום?

מדרגות במבנים ציבוריים צריכות להיות מתוכננות ברוחב המתאים על מנת לאפשר מעבר לאנשים רבים בו זמנית במקרה של אירוע טרור או במקרה של שריפה.

התקן קובע שרוחב גרם המדרגות צריך להיות 1.10 מטרים לפחות והמדרגות צריכות להיות מתוכננות בצורה אופקית ולא כגרם מדרגות לולייני או מעוגל. כך למשל, מדרגות טרפזיות לא יתאימו להתקנת מדרגות חירום, והחוק מתייחס גם לתפוסה שיש לחשב לפי סוג המבנה וגם לחומרי הגלם בהם אדריכלים צריכים להשתמש על מנת לתכנן מדרגות חירום.

בשורה התחתונה, מדרגות חירום בבניינים ציבוריים או פרטיים צריכים לשמש מוצא בטוח

מטרת התקנת מדרגות חירום היא לשמש כאפשרות למילוט בטוח מבניין ציבורי או פרטי במקרה חירום כמו למשל רעידת אדמה, פיגוע טרור או התפרצות דליקה. חדרי מדרגות למקרי חירום ממוקמות ברוב המקרים בפיר מוגן עם קירות יצוקים מבטון, ואפשר להתקין אותם גם מחוץ לבניין כדי לשמש גישה קלה לצוותי חירום.

חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בביצוע והתקנת מדרגות חירום מכל חומר בנייה המתאים לתקנות הבנייה, כמו למשל מדרגות גרניט או אבן או מדרגות מתכת או ברזל. הצוות המקצועי שלנו זמין לבצע בניית חדרי התקנת

מה חדש?

דילוג לתוכן