בלוג/מאמרים

נגישות לבעלי מוגבלויות: ההיבטים העיקריים שנוגעים להנגשת מבנים ציבוריים לנכים

אם אתם הבעלים של מבנה מסחרי שפתוח לציבור, או שאתם מנהלים מבנה כזה, שכולל חנויות, מסעדות ובתי קפה, חשוב שתהיו מודעים לחוק נגישות לבעלי מוגבלויות, שמחייב אתכם להתקין אמצעי נגישות במבנה. 

נגישות לבעלי מוגבלויות חיונית כדי שגם נכים ואנשים מוגבלים יוכלו להיכנס ולצאת מהבניין, לעלות ולרדת במדרגות, ובאופן כל כך ברור ויחד עם זאת נדמה שלא – להרגיש כאחד האדם. נכים הם אנשים שווי זכויות בחברה הישראלית וברחבי העולם, והחוק אוסר להתייחס אליהם כאל אנשים שנמצאים בשולי החברה.

כשמבינים את החשיבות של נגישות לבעלי מוגבלויות, אין באמת צורך בחוקים

מטרת נגישות לבעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים היא להקל על ציבור הנכים ולאפשר להם להשתלב בחברה ובפעילויות השגרתיות של החיים החברתיים. אבל סביר להניח שאם אתם מבינים היטב את הנקודה הזאת, ואת  המגבלות מהן סובלים הנכים, ואתם לא באמת צריכים חוקים לפעול לפיהם.

אז זה הזמן לוודא שהמבנה המסחרי שלכם אכן נגיש לבעלי מוגבלויות, ולהתייעץ עם המומחים של אופק ביצוע בכל הנוגע לשיפור, מיטוב, או התקנה חדשה של מתקנים ואביזרים שיקלו על חיי הנכים שנכנסים ויוצאים מהמבנה שלכם. מאמר זה דן בכל ההיבטים המעשיים שמנהלי בניינים מסחריים צריכים לדעת, כדי להקפיד על נגישות לבעלי מוגבלויות. 

הנגשה לנכים ללא הבדלי  מוגבלות, נכות או עיכוב

החוק אינו מבדיל בין מרחבים ציבוריים שונים ואמצעי הנגישות צריכים להתקיים בכל המגזרים, כולל במגזר המוניציפלי, הציבורי, והעסקי-פרטי. כלומר, כל בעלי העסקים, המנהלים ובעלי המבנים צריכים לנקוט בכל המאמצים כדי לבצע הנגשה לנכים במבנים ציבוריים, בבתי עסקים, באצטדיונים, ובמוסדות תרבות. 

השירות שניתן במרכזים חברתיים אלו צריך להתאים לכלל האוכלוסייה, כולל לנכים, כך שאנשים בריאים ואנשים שסובלים ממוגבלות כזו או אחרת, יוכלו להתנהל במרחבים ציבוריים אלו מבלי להרגיש שונים ומבלי להיות נבוכים מהצורך בבקשת סיוע.

עכשיו מגיע שלב ביצוע התאמות הנגישות

תהליך ביצוע התאמות הנגישות כפוף לתוצאות שהתעוררו מהבדיקה ואיתור הליקויים או הפגמים במבנה שמהווים מכשול לתנועת נכים. בחלק מהמקרים, תוצאות הבדיקה יעידו על הצורך לשפר רכיבים קיימים, כמו למשל להרחיב את הכניסה למבנה או להתקין רמפה בכניסה לבניין, לצד המדרגות. 

במקרים אחרים הבדיקה תעלה שיש צורך בהתקנת מאחז יד לגרם המדרגות, או התקנת רכיב חדש שאינו קיים נכון לעכשיו במבנה, כמו למשל מעלון לנכים או מעלית מותאמת לבעלי מוגבלויות, כדי לפתור את המכשולים שהמבנה מציב בפני אוכלוסייה זו, ובעיקר גרמי המדרגות.

השלבים שצריכים להתקיים בתהליך הנגשת מבנים

בשלב הראשון בתוכנית הנגשת מבנים, מתבצעת בדיקת נגישות כללית בבניין. לפי התקנות, הבדיקה צריכה לכלול את כל הכניסות והיציאות מהבניין, מקומות החניה, המעברים בין הקומות, וכן הלאה.

הבדיקה מתבצעת עם טופס בדיקות נגישות למבנים קיימים, כך שהבודקים יכולים לוודא שכל הרכיבים הנדרשים לתהליך הבדיקה, מתקיימים, ולציין את המקומות בהם יש צורך בשיפור והתקנת אמצעי נגישות חדשים, או החלפת אמצעי נגישות שאינם תקניים. הנה כמה דוגמאות לתהליך התאמת אמצעי נגישות לעסקים:

הסרת מכשולים ומפגעים

אחת השיטות הקלות ביותר להנגשת מבנים מסחריים היא הסרת חסמים פיזיים, כולל הרחבת פתחי דלתות וכניסות כך שיהיו נגישים בקלות למעבר עם כיסאות גלגלים, והרחבת השטחים הציבוריים, כולל לובי הכניסה.

שינויים אלה יסייעו לאנשים עם מוגבלות בתנועה, כולל לאנשים שזקוקים לגישה מיוחדת לכיסאות גלגלים כדי לנוע במרחב הציבורי.

התקנת ציוד מיוחד לאנשים עם מוגבלויות

התקנת ציוד מיוחד יכול לכלול הקמת חדרי שירותים נגישים, התקנת כסא מעלון מדרגות, מעליות מותאמות לנכים או התקנת מעלון מדרגות.

אם אינכם בטוחים איך לבצע הנגשה במבנה המסחרי שלכם, מומלץ לקבל את הסיוע של אופק ביצוע. אתם יכולים לשאול את הצוותה מקצועי שלנו איך לשפר את המבנה הציבורי שלכם, ולשכור את שירותי ייעוץ המומחים שלנו, שיעבדו איתכם להערכת והתקנת השינויים הדרושים.

הגישה לנגישות צריכה להיות פרואקטיבית

מומלץ להתנהל בגישה פרואקטיבית לגבי מתקני נגישות. כלומר, מעבר לביצוע השינויים הנדרשים, אתם צריכים לעבוד כל הזמן על שיפור הנגישות במבנה המסחרי שלכם, ולהבטיח שהמבנה שלכם חף ממכשולים או חסמים שמקשים על התנהלות הנכים במרחב שלכם. תחזוקה שוטפת את אמצעי הנגישות בבניין שלכם כוללת:

  • חקירה קבועה של צורות שונות של מוגבלויות.
  • עדכון הציוד הזמין לשירות הנכים והטכנולוגיה המסייעת.
  • התמקדות בביאות וברווחת ציבור הנכים.

התקנת מדרגות נגישות לבעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים

מדרגות שמותאמות לעליה וירידה של בעלי מוגבלויות במבנים ציבוריים כוללות התקנת אביזרים על המדרגות, כגון מעלון למדרגות, התאמת גרם המדרגות לכיסאות גלגלים, או התקנת מעקות מיוחדים. 

התקנת אמצעי הנגישות מתבצעת בהתאם לאפשרויות המבנה הארכיטקטוני, דרישות בעלי הבניין והצורך להתאים נגישות לכלל הנכים שסובלים ממוגבלויות שונות. כך, למשל, ניתן להתקין את המדרגות בפתח הכניסה, במעבר בין החניה לבין המבנה, וכמובן בתוך המבנה, בלובי, או בקומות השונות.

הנקודה שצריך לזכור היא שהתקנת מעלון לנכים משנה באופן משמעותי את אפשרות ההתנהלות של נכים במרחבים ציבוריים, והם מרגישים בטוחים לצאת מהבית, להגיע למבנים מסחריים שונים, ולהרגיש כמו כל אחד אחר בסביבתם.

את הביצוע תשאירו למומחים בתחום

כדי לוודא שהמבנה המסחרי שלכם עומד בדרישות התקנות, המומחים של אופק ביצוע מייעצים ומלווים אתכם בהתאמת אמצעי הנגישות של המבנה המסחרי שלכם, בהתאם לתקנות וללשון החוק, וביחד מורכבת תוכנית מקיפה של נגישות לבעלי מוגבלויות שמכסה את כל הצרכים של המבנה וציבור הנכים. 

בהתאם לתוכנית שהורכבה, צוות המומחים המקצועיים שלנו מבצע את התקנת אמצעי הנגישות שהוזמנו ושהוחלט עליהם, כך שאתם יכולים להיות רגועים שלא יאונה כל רע לאנשים עם מוגבלויות שמסתובבים בבניין שלכם, וגם להיות גאים בעצמכם על העובדה שפשוט אכפת לכם.

נגישות לבעלי מוגבלויות: שאלות ותשובות

איך משפרים מבנה ציבורי כך שיהיה נגיש לאנשים עם מוגבלויות?

השיטות לשיפור הנגישות לאנשים עם מוגבלויות במבנים ציבוריים, כוללות:

  1. הרחבת פתחי דלתות, כך שכיסאות גלגלים וקטנועים ניידים יוכלו לעבור דרכם בקלות.
  2. התקנת רמפות מחוץ לבניין ולצד גרמי מדרגות.
  3. התקנת חדרי שירותים לנכים.

אם החנות שלי ממוקמת בקניון ואין בה שירותים, האם אוכל להסתמך על שירותי הנכים של הקניון גם אם הם מרוחקים מהחנות שלי?

בחנות שממוקמת בקניון אפשר להסתמך על השירותים הנגישים שנמצאים במרחק של עד מאה מטרים פתח הכניסה לחנות, ובמרחק של שמונים מטרים בקומה אחרת, אם בבניין מותקנת מעלית נגישה לנכים. המרחק נמדד מפתח הכניסה לחנות ועד ההגעה לחדר השירותים.

האם שיפוץ מבנה מסחרי עם התאמת נגישות לבעלי מוגבלויות, יוצר בניין חדש במעטפת קיימת?

אם השיפוצים משמעותיים, יש לבצע התאמות נגישות לבעלי מוגבלויות במסגרת השיפוצים במקום, ובהתאם לתקנות. השיפוצים אינם הופכים את המבנה הקיים למבנה חדש.

מה הגובה המינימלי של חניה נגישה לנכים במבנה ציבורי?

התקנות קובעות בניית חניה נגישה לנכים בגובה של 200 סנטימטרים למקומות חניה ששמורים לרכבים רגילים, ו-220 סנטימטרים לרכבים גבוהים.

בשורה התחתונה, נגישות לבעלי מוגבלויות היא דרך העתיד, כדאי שתפעלו היום!

אנשים עם מוגבלויות מהווים אחוז ניכר מהאוכלוסייה, ואם המבנה המסחרי שלכם אינו נגיש לנכים, אתם מפסידים הרבה לקוחות ועסקים.

הפיכת המבנה שלכם לנגיש יותר אינה משימה מורכבת, ברגע שאתם מבינים איך להנגיש את הבניין, וכשיש לכם תוכנית פעולה ברורה לגבי אופן הביצוע. עם צוות המומחים של אופק ביצוע, תוכלו למצוא את הדרך להפיכת המבנה שלכם לנגיש יותר עבור אנשים עם מוגבלויות.

אז כדאי שתנקטו בפעולה היום, הבינו מה אתם צריכים לעשות כדי להנגיש את המבנה שלכם ולהפוך אותו לידידותי לציבור הסובלים ממוגבלויות. הרווח שלכם יהיה עסקים מוגברים ותחושת תרומה לקהילה, והרווח של בעלי המוגבלויות יהיה ההנאה מבילוי במקום שמתייחס אליהם כאל שווי זכויות.

מה חדש?

דילוג לתוכן