בלוג/מאמרים

נגישות לנכים בישראל: מהי המשמעות של הנגשה לנכים בארץ ולמה היא חשובה?

כל מקום או פעילות עלולים להוביל לבעיית נגישות. נגישות לנכים בישראל חלה על כל תחום או פעילות, כולל תחבורה, מבנים, מוצרים, ושירותים שצריכים להיות זמינים לכולם, והנגשה גורמם למצב בו מבוצעות התאמות על מנת להבטיח שכל אדם, בריא או מוגבל, יוכל להתנהל בקלות בכל מקום.

לקויות מסוימות ברורות מאליהן משום שהן דורשות שימוש בכיסאות גלגלים או שהן מתבטאות בתכונות פיזיות ניכרות. יחד עם זאת, מרבית המוגבלויות, כמו למשל בעיות בריאות הנפש או כאבים כרוניים הן בעיות שאינן נראות ואנשים רבים עם מוגבלות בלתי נראית עדיין “בארון” עקב הסטיגמה.

הנגשה פירושה הקלה על תנועה או שימוש במוצרים, שירותים או התנהלות במקומות ציבוריים, והסרת החסמים שמונעים את ההתנהלות התקינה.

הדרישה הנפוצה ביותר בתחום נגישות לנכים בישראל היא הנגשה לכיסאות גלגלים, אבל:

קיימים גם מצבים בריאותיים ומוגבלויות שונות שניתן לכלול בקטגוריית נגישות לנכים בישראל, כמו למשל הנגשה לאנשים לקויי ראייה או חירשים, או אנשים שסובלים מאוטיזם ואנשים שזקוקים לרמפות כדי להיכנס לבניינים, והרשימה נמשכת.

מכשירים מסייעים וטכנולוגיה מסייעים לאפשר גישה לבעלי מוגבלויות, מחלות או צרכים מיוחדים. הנגשה יכולה להיות כל דבר, מכיסאות גלגלים קלים לשימוש ועד טכנולוגיית לקריאת טקסטים.

נגישות לנכים בישראל פירושה שימוש קל ובטוח מנקודת מבט של שוויון זכויות לכולם

הפיכת מקום או מוצר לנגיש צריכה להתאים לסוג הנכות, כלומר, מה שנגיש לאדם אחד עשוי להיות בלתי נגיש לאחר, וכדאי גם לזכור שלא כל מי שזקוק לאמצעי נגישות סובל ממוגבלות נראית לעין, מכיוון שקיימות הרבה מוגבלויות ומחלות בלתי נראות.

חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בהתקנת פתרונות לנכים, כולל:

 •         התקנת אביזרי נגישות לנכים בבתים פרטיים ובמקומות ציבוריים.
 •         התקנת רמפות
 •         התקנת מעלוני מדרגות
 •         ביצוע שינויים בבתים פרטיים
 •         הרחבת פתחים במקומות ציבוריים.
 •         והתמחות מיוחדת בכל תחום שנוגע להתקנת אמצעי נגישות לנכים בישראל.

עם אילו סוגי נגישות אנשים עשויים להתמודד?

לאור שפע בעיות הבריאות והמוגבלויות הקיימות, אנשים עשויים להתמודד עם אתגרים שונים, מעשיים, חזותיים, או שמיעתיים. אנשים שיושבים על כיסאות גלגלים עשויים להתמודד עם מגוון בעיות שאנשים ללא מוגבלויות אינם נתקלים בהן.

כך, למשל, מדרגות צרות ללא רמפה למדרגות, או פתחים שאינם מאפשרים גישה עם כיסאות גלגלים, חדרי מדרגות ללא חלופת מעלית, חדרים קטנים ומסדרונות ללא מרחב תמרון, חדרי שירותים שאינם מתאימים לנכים, ושולחנות ופינות ישיבה שאינן ידידותיות לכיסאות גלגלים.

כל המצבים האלה הם סוגים של בעיות נגישות לנכים בישראל, שדורשים פתרונות הולמים, מכבדים ושוויוניים.

איך אפשר לכלול אנשים עם מוגבלויות?

נגישות לנכים בישראל כוללת נקיטה בצעדים משמעותיים במסע לכלול אנשים עם מוגבלויות באופן מלא. ארגונים ובעלי בניינים ציבוריים או פרטיים מפתחים תוכניות הנגשה מוכחות, והמומחים של שחם-אופק ביצוע מבצעים את פתרונות הנגישות הדרושים.

נגישות פירושה הכרה, הבנה ואימוץ האופי הנרחב של הנכויות השונות. מוגבלויות נוגעות בכל קטגוריה דמוגרפית ומשפיעות על אנשים שסובלים ממחלות, שעברו תאונות, שנולדו עם נכויות או על קשישים.

הכללה אינה דומה למתג אור שפשוט מופעל או נכבה. היא יותר כמו מתג עמום שנדחף קדימה אל האור באמצעות מדדי כוונה, מיקוד וביצועים. זהו מסע, ולא רשימת ביקורת פשוטה.

כדי לסייע לאנשים עם מוגבלויות במגזר החברתי, העסקי והפרטי, חשוב למצוא את הפתרונות ההולמים ולבצע אותם באיכות, במומחיות ובמקצועיות, כך שבעלי מוגבלויות יוכלו להתגבר על הקשיים והחסמים ולהתנהל במרחבים ללא בעיות, כשווים בין שווים.

אבל נכות היא לא רק ישיבה על כיסאות גלגלים. שימו לב:

בנוסף לכיסאות גלגלים, קיימות מוגבלויות שונות ומצבים בריאותיים כרוניים שעשויים להפוך את הפעילויות היום יומיות השגרתיות למאתגרות, כמו למשל קשישים ואנשים שיש להם בעיות ניידות או איזון, עלולים להתקשות לעלות או לרדת במדרגות ללא פתרון של התקנת מעלון מדרגות, ומבנים נטולי גישה חיצונית ללא פתחים רחבים או רמפות, עלולים להיות בעייתיים.

אנשים עם לקויות ראייה או שמיעה עשויים להתמודד עם בעיות ניווט בטוחות במבנים ציבוריים, נטולי פתרונות לנכים שיקלו עליהם.

גם בתים צריכים להיות ארגונומיים, ועדיין, למרבה הצער, רוב המבנים בארץ עדיין אינם קרובים אפילו להיות ידידותיים לנכים ואין בהם אפילו פתרונות מתאימים לדרישות הנגישות הבסיסיות והמינימליות של נגישות לנכים בישראל.

פתרונות הנגשת דירה לנכים

הנגשת דירה לנכים פירושה התאמת הדירה לשימוש לניווט ומעבר קל עם כיסא גלגלים. דירות רבות אינן נגישות או מעוצבות ללא התחשבות בנכים, והצוות המקצועי של שחם-אופק ביצוע מבצע את ההתקנות הדרושות בהתאם לתוכניות אדריכלות, כך שבעלי מוגבלויות יכולים להתנהל בדירה בקלות.

הפתרונות כוללים:

 •         הרחבת פתחים
 •         התקנת אביזרי נגישות במטבח
 •         התקנת ידיות אחיזה באמבטיה
 •         התקנת הגבהה לאסלה או שיפוץ חדרי שירותים בהתאמה לנכים
 •         ועוד מגוון פתרונות נגישות בהתאמה למוגבלויות השונות.

עד כאן על הבעיות והמגבלות. ועכשיו לפתרונות לעולם נגיש

זה אולי נשמע אופטימי מדי, אבל כן, אפשר לקוות לעולם נגיש באמת ולהפוך את הארץ למקום יפה עם מודעות לאתגרי נגישות לנכים בישראל. אנשים עם מוגבלויות, מצבים בריאותיים וצרכים מיוחדים לא ירגישו שהם חייבים להיות מקרים מיוחדים ולתהות עם אילו בעיות הם יצטרכו להתמודד בכל מקום. הם ירגישו מועצמים וכלולים.

חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בפתרונות הנגשה לבעלי מוגבלויות, והתקנת אביזרי נגישות שמסייעים לנכים להתנהל במרחבים פרטיים וציבוריים בקלות, כמו למשל:

 •         אביזרי סימון
 •         סימני אזהרה רצפתיים לכבדי ראייה
 •         אביזרי נגישות
 •         שילוט ומדבקות אזהרה.

כל השינויים והשיפורים הדרושים לביצוע במקומות ציבוריים ובבתים פרטיים, קטנים או גדולים ככל שיהיו, יכולים לעזור לנו לעבור לעולם נגיש יותר.

נגישות לנכים בישראל: שאלות ותשובות

מהי נגישות?

הרחבת תפיסת חוויית המשתמש מביאה איתה מושגים חדשים וישנים הקשורים לתרומה של החברה להציע חוויה ממוקדת יותר לאנשים עם צרכים מיוחדים שיכולים לנווט במרחבים ולהשתמש במוצרים ושירותים.

אחד המושגים החשובים ביותר שהתפתחו בארץ הוא נגישות לנכים בישראל, ובאופן ספציפי יותר, פירוש המונח הוא שאנשים יכולים לתפוס, להבין, לנווט, לתקשר, ולהתנהל בקלות במרחבים ציבוריים ופרטיים, גם אם יש להם קשיים קוגניטיביים-מוטוריים, בעיות נוירולוגיות, או בעיות שמיעה וראייה.

למה נגישות לנכים בישראל כל כך חשובה?

נגישות לנכים בישראל חשובה לאנשים פרטיים, לעסקים ולחברה. כלומר, ניתן להתגבר על מחסומי הנגישות הרבה יותר בקלות באמצעות ביצוע ההתקנות וההתאמות הדרושות. נגישות תומכת בהכלה חברתית לאנשים עם מוגבלויות כמו גם לקשישים.

מהי דירה נגישה לנכים?

הנגשת דירה לנכים היא דירה ששונתה כדי להפוך את מרחב המחיה לנגיש ולאפשר התנהלות קלה של אדם שסובל ממוגבלות, משתמש בכיסא גלגלים, בקלנועית או בהליכון.

יש שיטות רבות לשנות דירות על מנת לבצע הנגשה פרטנית לנכים, והמומחים בתחום מתאימים את הפתרונות הדרושים לכל דירה או מבנה.

איך אפשר לשפר נגישות לנכים?

קיימות מגוון שיטות לשיפור הגישה לאנשים עם מוגבלויות. שיטה אחת היא הרחבת פתחי דלתות כך שכסאות גלגלים, קטנועים והליכונים יוכלו לעבור דרכם בקלות.

שיטות אחרות הן התקנת רמפות, מעלוני מדרגות, שילוט וסימון, חדרי שירותים לנכים ואביזרי נגישות בהתאמה לכל סוג נכות ולכל בניין ציבורי או פרטי.

מה חדש?

דילוג לתוכן