בלוג/מאמרים

נגישות לעסקים: איך להנגיש בתי עסק למבקרים עם מוגבלויות

אחוז ניכר מהאוכלוסייה בישראל מורכב מאנשים שחיים עם מוגבלות כלשהי ובשנים האחרונות, יותר ויותר בתי עסק מנגישים את המרחבים המסחריים שלהם כך שיתאימו גם לאוכלוסייה זו. 

עסקים שמוכנים לבצע נגישות לעסקים שכוללת התאמות קטנות אבל משמעותיות על מנת לשפר את הנגישות של בעלי מוגבלויות למוצרים או לשירותים שלהם, תורמים לקהילה ומרחיבים את מאגר הלקוחות שלהם. 

פתרונות נגישות לעסקים צריכים להיות מקצועיים, יעילים וקלים להתקנה

חוק נגישות לנכים, משנת 1998, מחייב בעלי עסקים לא להפלות אנשים שחיים עם מוגבלויות במרחבים העסקיים שלהם. החובה לשפר את הנגישות בעסק מוטלת על בעל העסק, עם מתן צורת גישה בסיסית ביותר כגון הבטחה שנכים יכולים להיכנס לבית העסק בקלות ולקבל תמיכה של ציוד ומתקנים שמסייעים להם באופן משמעותי להתנהל במרחב.

פתרונות נגישות לעסקים שמוצעים על ידי חברת אופק ביצוע, קלים ליישום לעסקים ומחוללים שיפורים רציניים בחיי היומיום של אנשים עם מוגבלות. הנגשת העסק שלכם מעניקה לאוכלוסייה זו את החופש הנחוץ להם לבצע משימות יומיומיות באופן עצמאי, והנגישות חיונית לא רק מבחינה מעשית, אלא גם כאמצעי לשפר את רווחתם הכללית ואושרם.

מה חשוב לקחת בחשבון בהנגשת עסקים?

נגישות לעסקים פירושה היבטים שונים לאנשים שונים. לאנשים שחיים עם לקות ראייה, למשל, נגישות פירושה עזרים חזותיים, ואילו רוב האנשים עשויים לחשוב על רמפות ומעקות בטיחות כשהם חושבים על נגישות. 

על מנת להפוך את העסק שלכם לנגיש באמת, תצטרכו לחשוב על סוגי הנכויות השונים שעבורם אתם צריכים להציג פתרונות, למשל:

פתרונות ניידות

למוגבלויות שמשפיעות על הניידות, יש לשקול התקנת ציוד ואביזרים שמקלים את הניידות במרחב, כגון:

  • מעלון מדרגות איכותי לגרם המדרגות
  • מעלית מותאמת לנכים
  • שירותים לנכים עם אבזור נוח
  • הצבת מעקות בכניסה
  • בניית משטח מקצועי שמתאים לתנועת כיסאות גלגלים
  • פסים למניעת החלקה
  • וכל אמצעי נגישות אחר שמתאים למבנה ומשרת את אוכלוסיית בעלי המוגבלויות.

שיטות עבודה מומלצות לנגישות לעסקים

הצוות של אופק ביצוע מתמחה בשיטות המומלצות להנגשת בתי עסק לכל הלקוחות, ובמיוחד לציבור הנכים. 

הפתרונות מבוססים על תקנות נגישות ומה שנהדר בהם הוא שהם קלים ליישום, וכולם יעריכו אותם, כולל אנשים שחיים ללא מוגבלויות, שישמחו להיכנס לסביבה עסקית מסבירת פנים לכלל האוכלוסייה.

נגישות מתחילה בכניסה לבית העסק

קבלת פנים חמה היא חלק משמעותי מהתנהלות מקצועית של כל בית עסק, ולכן הכניסה לעסקים היא שלב ראשון חיוני בהנגשת בתי עסק. 

אנשים רבים שחיים עם מוגבלויות, שנתקלים במכשולי כניסה לעסק, אינם נכנסים אליו ובכך נגרמת להם עוגמת נפש, שלא לדבר על החמצת לקוחות יקרי ערך ויצירת מוניטין שלילי של עסקים שאינם נגישים. 

הצוות של אופק ביצוע בוחן את כל המכשולים בסביבה העסקית שלכם כגון מדרגות או פתחי דלתות צרים, ומציעים פתרונות הולמים, כמו למשל התקנת רמפה לכיסא גלגלים או מציאת שיטה להרחיב את הכניסה, כמו למשל התקנת דלתות כפולות.

נגישות המרחב העסקי

מרחבים עסקיים צריכים להיות מתוכננים כך שיש מספיק מקום לניידות קלה לכל המבקרים, ולא רק לאנשים עם מוגבלויות. חשוב לוודא שהמעברים נקיים ממכשולים ושיש הרבה מקום בין הריהוט, המדפים או חפצים שונים, כך שניתן יהיה להפחית את ההיתקלויות והנפילות מריהוט שחוסם את הדרך או משפיע באופן שלילי על החלל. 

חשוב לזכור שניידות על כיסאות גלגלים מצריכה הרבה מקם; ואם המרחב אינו מספיק, המומחים שלנו יסייעו לכם למצוא את הפתרונות המתאימים להרחבת החלל העסקי שלכם, כך שניתן יהיה לעבור בו יותר בקלות.

הסרת חסמים 

כפי שחשוב לוודא שיש מספיק מקום סביב שטחי הרצפה, יש לזהות גם מכשולים אחרים ברחבי השטח העסקי. אם המסדרונות בבית העסק שלכם צרים למעבר כיסאות גלגלים, הרחיבו אותם, אם אין לכם מעלון לצד גרם המדרגות, הקפידו להתקין אותו. 

בדיוק כמו בתכנון הכניסה לבית העסק שלכם, כדאי שתבדקו גם אפשרויות התקנת רמפות לצד המדרגות, ולנקוט בכל המאמצים לארגן מחדש את הפריסה במרחב העסקי שלכם, על מנת להבטיח שמשתמשי כיסאות גלגלים יוכלו לגשת לכל אזור בבית העסק שלכם מבלי להמתין לקבלת סיוע ומבלי שכבודם ייפגע.

פתרונות נגישות צריכים ויכולים להיות מותאמים אישית

חשוב להשאיר דלתות פתוחות, שכן דלתות כבדות מהוות במקרים רבים מכשול משמעותי למשתמשי כיסאות גלגלים או לאנשים שמתקשים בניידות. אם אין אפשרות להשאיר את הדלתות פתוחות, המומחים של אופק ביצוע ימליצו לכם על שיטות אחרות על מנת להקל על הנגישות בחלל העסקי. 

לצוות שלנו יש יכולת להתמודד עם בקשות מורכבות ומאתגרות, כך שנוכל למצוא את הפתרונות הטובים ביותר שמותאמים להקלת הנגישות במרחב העסקי שלכם.

ריהוט נגיש

לצד הנגשת המרחב הכללי, אל תשכחו לתת את הדעת גם על האופן בו הריהוט בבית העסק שלכם עשוי להוות בעיה עבור מוגבלויות מסוימות, במיוחד עבור משתמשים בכיסאות גלגלים. הקפידו על הצבת שילוב של שולחנות גבוהים ונמוכים, כך שמשתמשים בכיסאות גלגלים יוכלו להשתמש בשולחנות נמוכים יותר, ולהישאר על כיסאותיהם.

וודאו כי אפשר להזיז בקלות כיסאות או רהיטים אחרים בבית העסק שלכם מכיוון שיתכן שיהיה צורך לפנות מקום באזורים מסוימים ברגע האחרון.

שירותי נכים

אם בבית העסק שלכם יש חדרי שירותי נכים, חשוב שתוודאו שהם נפרדים מחדרי השירותים הרגילים, ושהאסלות מותאמות לשימוש אנשים עם מוגבלויות. יהיה עליכם לוודא שאנשים על כיסאות גלגלים יכולים לתמרן בקלות, גם אם הם מלווים במטפל, ושבמקום מותקנים עזרים נוספים כמו מעקות וכיורים נמוכים.

נגישות לעסקים: שאלות ותשובות

מה זה נגישות בישראל?

נגישות בישראל מוגדרת בחוק שוויון זכויות לאנשים שחיים עם מוגבלויות, שזקוקים לפתרונות הגעה לבית העסק, תנועה קלה והתמצאות ברחב, כמו גם שימוש והנראה משירות, קבלת מידע שניתן או מופק במסגרת מקום, או שירות שמוצע, שימוש במתקנים והשתתפות בתוכניות ובפעילויות המתקיימות בעסקים, באופן שוויוני, מכבד, בטיחותי ועצמאי.

מה כוללות תקנות נגישות?

תקנות נגישות כוללות הנחיות להסרת מכשולים שמפריעים לאנשים עם מוגבלויות לנוע במרחב ציבורי או עסקי ושאינם מאפשרים להם לממש את זכאותם להשתתפות מלאה ושוויונית בכל תחומי החיים. התקנות נחקקו כדי לאפשר לאוכלוסיית הנכים להשתלב בחברה באופן מכובד ועצמאות מלאה, והן כוללות פרטים מקיפים בקטגוריות של תחומים שונים שמנחים בעלי עסקים לבצע הסדרי נגישות במרחבים העסקיים שלהם.

האם עסקים שמספקים שירותי ייעוץ מחויבים להתקין אמצעי נגישות?

כן. תקנות נגישות לנכים בישראל תקפים לכל סוגי העסקים, בין אם העסק מוכר מוצרים או מספק שירותים. תפקיד בעל העסק הוא לוודא שהמרחב העסקי שלו מותאם לניידות קלה של בעלי מוגבלויות, כמו למשל התקנת שירותי נכים או רמפה בכניסה לבית העסק.

למי מיועדות התאמות נגישות השירות לאנשים עם מוגבלויות?

אנשים עם מוגבלויות הם אנשים שסובלים מכל סוג נכות, כמו למשל אנשים שיושבים על כיסאות גלגלים ורוצים לקנות בגדים, זקוקים לתא מדידה שמתאים לכיסא גלגלים. באותה מידה, הם זקוקים לעזרים שיאפשרו להם לעלות לקומות שונות בבית העסק, באמצעות מעלון למדרגות, או במעלית לנכים. אמצעי הנגישות צריכים להיות מותאמים לכלל הנכים והפתרונות צריכים להיות מקצועיים, מקיפים ויעילים.

בשורה התחתונה, אתם צריכים את המקצוענים שיעזרו לכם בהנגשת העסק שלכם

הצוות המקצועי של אופק ביצוע מלווה אתכם ומייעץ לכם לגבי התקנת הציוד, האביזרים והמתקנים שאתם צריכים להציב בבית העסק שלכם כדי להקל על ניידות בעלי מוגבלויות, כמו גם על השיפורים שתוכלו לבצע במרחב כדי להבטיח שיש לכם תוכנית כוללת שלוקחת בחשבון התאמה לכל סוגי הנכויות. 

הצוות שלנו ישמח לסייע לכם להפוך את המרחב העסקי שלכם לבטוח יותר עבור מבקרים אלה, ולחזק את המוניטין שלכם כמנהלי בית עסק ידידותי לבעלי מוגבלויות. 

מה חדש?

דילוג לתוכן