בלוג/מאמרים

פתרונות נגישות לנכים: למה נגישות חשובה?

נגישות היא אחד הנושאים החשובים ביותר בחברה המודרנית, כי היא מאפשרת יכולת גישה קלה לבעלי מוגבלויות במקומות ציבוריים, ולאזורים וחלקים בבניינים, בהם הגישה קשה.

בהצהרה רחבה, פתרונות נגישות לנכים מיועדים לתכנון העולם כך שהנגישות תתאפשר לכולם, ללא קשר לנכות. הפתרונות צריכים לעבוד כך שלכל אחד תהיה גישה חופשית, חשובה ונחוצה לחיים, מתוך כבוד וללא מבוכה או מצוקה.

עסקים הם חלק מהחיים, וככאלה, שטחים ציבוריים צריכים להיות מתוכננים עם תוכניות למוצרים ושירותים שישמשו אנשים רבים ככל האפשר; גם את אלה החיים עם מוגבלויות וגם את אלה שאין להם קשיי ניידות.

מהי נגישות ולמה היא כל כך חשובה?

כדי לתכנן היטב פתרונות נגישות לנכים, חשוב להבין קודם מהי נגישות. ההגדרה הרשמית של נגישות היא היכולת להגיע לכל מקום או להתקרב אליו; האפשרות להשתמש בכל מתקן או להשיג את השירותים הנדרשים המוצעים; ולהעריך או להבין בקלות מיקומים ואזורים שונים בבניינים.

המומחים של שחם-אופק ביצוע מתכננים מייעצים ומבצעים פתרונות הנגשה לעסקים, כולל מדבקות אזהרה; סימני אזהרה רצפתיים לכבדי ראיה; אביזרי נגישות; ואמצעי שילוט וסימון.

כשמדברים על פתרונות נגישות לנכים, לעומת זאת, נגישות מתייחסת לאופן שבו אדם עם מוגבלות יכול להשתמש במרחב בקלות, לקרוא סימוני אזהרה ושילוט ולהתנייד במרחק ללא חסמים למרות המוגבלות או הלקות שהוא סובל ממנה.

מגוון פתרונות נגישות לבעלי מוגבלויות

הפתרונות אינם כוללים רק התקנת רמפות לכיסאות גלגלים, ואינם מסתיימים עם שילוט ברייל בעסקים. תכנית ההנגשה צריכה להיות מקיפה ולכלול פתרונות לכל המוגבלויות שאנשים סובלים מהן.

נגישות לבעלי מוגבלויות כוללת פתרונות רבים והתוכניות המוצעות על ידי הצוותים המקצועיים של שחם-אופק ביצוע כוללים תהליכים מתמשכים של עבודה לשילוב פתרונות שנוגעים לכל המוגבלויות הקימות כך שיותר אנשים יוכלו להתנייד במרחבים ציבוריים ללא בעיות.

נגישות לנכים במקומות ציבוריים

בחיי היומיום, כשאנשים מנווטים את דרכם במקומות ציבוריים, שום דבר אינו חשוב יותר מנגישות קלה. עבור מאות אלפי אנשים עם מוגבלויות בישראל, הגישה שרוב האנשים לוקחים כמובנת מאליה היא קשה, בלתי אפשרית או ברת השגה רק בהתערבות של צד שלישי.

אנחנו חיים בעולם שנחשב לחברה עצמאית, אבל נגישות לנכים במקומות ציבוריים אינה ניתנת להשגה מבחינת בעלי מוגבלויות רבים. גישה פיזית צריכה להיות נגישות קלה במרכזי חינוך, במקומות עבודה ובחופש החברתי.

לכן, נגישות היא נושא זכויות אזרח עבור אנשים רבים עם מוגבלויות ועבור החברה, ולמומחים של שחם-אופק ביצוע יש מערך שלם של אמצעי נגישות לעסקים, שהופכים את חיי הנכים לקלים יותר, לפחות מבחינת הניידות.

התאמות ותוכניות נגישות לנכים בבתי ספר

בתי ספר משתנים מאוד היום בכל הנוגע להתאמות נגישות לנכים לתלמידים עם מוגבלויות, אבל עדיין חשוב שהורים לילדים עם מוגבלויות יבדקו אילו שיפורים בוצעו בבית הספר בו ילדם עתיד ללמוד, ומה מתוכנן מבחינת פתרונות נגישות לנכים בבתי ספר כשהם שוקלים באיזה בית ספר הם רוצים שילדם ילמד.

לכל בית ספר צריכה להיות תוכנית נגישות, שמציגה את האופן בו הנהלת בית הספר מתכננת לשפר את הנגישות לתלמידים בעלי מוגבלויות, ומתי יבוצעו שיפורים אלה.

על מנת להכין את התוכנית, הנהלת בית הספר מתייעצת עם המומחים של שחם-אופק ביצוע וביחד מורכבת תוכנית נגישות מקיפה וכוללת שפותרת את חסמי הניידות בכל רחבי בית הספר. רוב התוכניות שמציעות פתרונות נגישות לנכים כוללות:

 •         שיפור הסביבה הפיזית
 •         ביצוע שיפורים בכניסה לבית הספר
 •         הגדלת הפתחים בכניסה לכיתות
 •         התקנת שירותים לנכים.
 •         הצבת מעלון מדרגות ליד המדרגות.
 •         התקנת מעלית במקרה שלבית הספר יש כמה קומות.
 •         והתאמות אחרות בהתאם למאפייני בית הספר כך שהפתרונות יספקו גישה קלה לכל סוגי הנכויות.

נגישות מוגברת עם התקנת רמפה למדרגות

רמפה למדרגות היא אחד מפתרונות הנגישות הנפוצים שמאפשרים לנכים על כיסאות גלגלים לעלות ולרדת בקלות במדרגות. אם אתם זקוקים לפתרונות יציבים, המומחים של שחם-אופק ביצוע יתאימו רמפה לגרם המדרגות שלכם, במגוון רחב של חומרים שונים.

היתרון העיקרי של כל רמפת נגישות למדרגות היא ניידות, והרמפה צריכה להיות קלה לשימוש ועמידה מספיק. המשתמשים צריכים להיות מסוגלים להשתמש בה ללא סיוע של אדם אחר, בבטיחות ובקלות.

פתרונות נגישות לנכים שעומדים בתקן הנגישות

תקן נגישות לנכים מתייחס לתקנות נגישות לנכים, ומחולק לשישה חלקים עיקריים, שבין היתר דנים בהתקנת פתרונות נגישות לנכים בחלקים החיצוניים והפנימיים של מבנים ציבוריים.

פתרונות הנגישות צריכים לכלול אמצעים קוליים וחזותיים, שילוט וסימון ברור, מדבקות אזהרה, ומגוון רחב של מוצרי נגישות שעומדים בתקנים ובהוראות הרלוונטיים לבעלי מוגבלויות.

פתרונות נגישות לנכים: שאלות ותשובות

מי צריך פתרונות נגישות?

כדי להבין מי זקוק לפתרונות נגישות, מומלץ קודם לחשוב למה חשוב שתתקינו אמצעי נגישות במרחבים העסקיים שלכם, ולמי הפתרונות צריכים להתאים?

אם יש לכם עסק שמאופיין באוריינטציה חזותית מאוד, כשהאינטראקציה תלויה ביכולת לראות תפריט, לעלות ולרדת בין הקומות, או להיכנס לבניין ללא בעיה עם כיסא גלגלים, סביר להניח שהעסק שלכם זקוק למערכת פתרונות נגישות לנכים עבור הלקוחות שלכם.

למה פתרונות נגישות לנכים חשובים לעסקים?

פתרונות נגישות לנכים טובים לכולם ומאפשרים ליותר אנשים להגיע לעסק שלכם, כך שיש לכם גישה למאגר גדול יותר של לקוחות פוטנציאליים. קיימים יתרונות רבים שמגיעים עם נגישות רחבה בבתי עסקים, כמו הפגנת רצון טוב לאפשר גישה קלה ונוחה מתוך עמדה של שוויון לכולם, והקשרים שאתם יכולים לבנות בקהילה שלכם.

הכללת כולם היא הדבר הנכון לעשות וניתן לראות פתרונות נגישות לנכים כהחלטה עסקית חכמה באופן כללי.

איך אפשר לשפר נגישות לנכים?

בעלי ומנהלי מבנים צריכים לשפר את הנגישות שלהם לאזרחים עם מוגבלויות בכמה שיטות:

 •         התקנת רמפות.
 •         התקנת שירותים מסייעים לשימוש זמין.
 •         יצירת התאמות פשוטות לניידות קלה במרחבים עסקיים וציבוריים.
 •         התקנת פתרונות קוליים וחזותיים.
 •         הרחבת פתחי כניסה.
 •         התקנת מעלונים למדרגות.
 •         התקנת מעליות מותאמות לכניסה עם כסאות גלגלים.
 •         סימון ושילוט ברור ברחבי הבניין.
 •         הקצאת מקומות חניה שמיועדים לנכים בלבד.

איפה אפשר למצוא רמפות למדרגות?

קיימים מספר סוגים של רמפות למדרגות, וחשוב להתקין במבנים ציבוריים את הרמפות האיכותיות ביותר. מומחי בנייה ופרויקטים לביצוע מסייעים לבעלי ומנהלי בניינים להתאים את הרמפות לגרמי המדרגות שהם, ולהקל על בעלי המוגבלויות לעלות ולרדת בבטחה במדרגת, תוך שמירה על כבודם.

מה חדש?

דילוג לתוכן