בלוג/מאמרים

אביזרי נגישות לנכים: איך להפוך בתים או מקומות ציבוריים לנגישים יותר

מטרת השימוש באביזרים לנכים היא הקלה על חיי היומיום של הסובלים ממוגבלויות והמכשירים השונים בנויים בטכנולוגיה מתקדמת על מנת לסייע לאנשים נכים או מבוגרים, באופן זמני או קבוע, כך שיוכלו לבצע את המשימות היומיומיות של החיים בפחות מאמץ.

ככל שהמודעות למגוון הזמין של אביזרי נגישות לנכים גבוהה יותר, כך ניתן לבחור את האביזרים המתאימים לביצוע המשימות השגרתיות בהתנהלות משופרת. חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בהתקנת אביזרי נגישות לנכים בבתים פרטיים, במקומות ציבוריים או במרכזי בריאות, ומאמר זה יסייע לכם לבחור את המוצרים המתאימים לצרכים שלכם, להתנהלות נוחה, עצמאית ובטוחה בבית.

בחירת סוגים מתאימים של אביזרי נגישות לנכים

הרופא ממליץ על המכשיר מתאים לשימושים ספציפיים, אבל חשוב שתהיו מודעים לאופן שבו גופכם מתפקד והמגבלות בהן אתם נתקלים, כך שתהיו מודעים לסוגי אביזרי נגישות לנכים שיהיו הטובים ביותר מבחינתכם, ויסייעו לכם לפתח שגרה טובה יותר שתאפשר לכם להגיע מנקודה א’ ל-ב’.

בהתאם לסוג הנכות שלכם, חשוב שתבחרו מכשיר לשימוש זמני או מכשיר שניתן להתקנה בבית כאביזר קבוע.

התאמת אביזרי נגישות לנכים בנכות זמנית

נכות זמנית אינה מאפשרת לבצע משימות קבועות עקב שינוי בתפקוד או במצב הנפשי, אבל בסופו של דבר יכולות אלו חוזרות. נכות זמנית יכולה להיחשב גם כתקופה של שיקום מכיוון שהנכות, עם הריפוי הנכון, תתקן את עצמה. אביזרי נגישות לנכים מהסוגים הנפוצים ביותר בתרחישים אלו הם:

  •         התאמת אביזרי נגישות להולכים על קביים
  •         התאמת נגישות ליושבים על כסאות גלגלים
  •         מוט אחיזה לנכים
  •         אביזרי שילוט נגישות לנכים
  •         מושב מוגבה לשירותים
  •         ואביזרים לשימוש בטוח ונוח באמבטיה.

התאמת אביזרי נגישות לנכות קבועה

נכות לצמיתות היא מצב שנשאר למשך שארית החיים, עם סיכוי מאוד לא סביר להחלמה. במצבים אלה, חשוב להתנהל בנוחות בסביבה, ולבצע שינויים בבית, כגון התקנת רמפה לכסא גלגלים או מעלון מדרגות. ייתכן שיהיה צורך ללמוד מחדש איך לבצע את המשימות היומיומיות עם נכות, כמו להיכנס לרכב, או להתקלח.

רכבי נכים מאפשרים ניידות מוגברת וקיום אינטראקציה עם העולם כחלופה, תמיד ניתן להתקין ברכבים רגילים אביזרים לנכים לגישת נהיגה עצמאית יותר. הנקודה היא ככל שתצבור יותר ניסיון בשימוש והפעלת אביזרי נגישות לנכים, כך השימוש בהם הופך לטבע שני.

גינה נגישה עם כלי עזר לנכים

בעוד שלכל אדם יש צרכים ורצונות שונים, קיימות שיטות רבות להפוך בתים לידידותיים או נגישים יותר עם התקנת כלי עזר לנכים. ראשית, בואו נבחן את גינת הבית שלכם. סלילת שבילים או התקנת רמפות מאפשרים להפוך את הגינה לנגישה יותר. המשטחים צריכים להיות יציבים ולאפשר תנועה בכיסאות גלגלים, אבל גם עם אביזרי אחיזה לאנשים שאינם יושבים על כיסאות גלגלים.

היכולת להיכנס לבית מבחוץ היא צעד חשוב להנעה מהבית ופתח הכניסה צריך להיות רחב בהתאם, ללא שיפועים או פינות מעוגלות.

התקנת רמפה היא אחת השיטות להפוך כניסה לנגישה. הרמפה צריכה להיות מותקנת בשיפוע בטוח על מנת להכיל אדם בכיסא גלגלים, והתקנת מעקות אחיזה חשובה כדי למנוע מאנשים ליפול או להחליק מהרמפה.

אביזרי נגישות לנכים בתוך הבית

בתוך הבית, הפריסה הכוללת של הבית יכולה להשפיע באופן משמעותי על הנוחות והשימושיות של הבית. חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בהתקנת אביזרי נגישות לנכים בחדרי שינה, מטבחים, אזורי בילוי וחדרי רחצה. אז עכשיו בואו נדבר רגע על אפשרויות הנגישות בתוך הבית.

מעברים נוחים דרך דלתות ומסדרונות הם חלק בלתי נפרד מהפיכת בתים לנגישים

חשוב שהדלתות יהיו רחבות מספיק למעברי כיסאות גלגלים ושבכניסה לבית תיהיה מותקנת רמפה שתתאים לא רק למשתמשי כיסאות גלגלים, אלא גם לאנשים המשתמשים במקלות הליכה והליכונים.

המסדרונות צריכים להיות מספיק מרווחים ואם במסדרות נדרשת פניה חדשה של משתמש בכיסא גלגלים, ייתכן שתידרש הרחבה נוספת.

לכל הבתים יש דלתות ומסדרונות, אבל בחלקם יש מגבלה אפשרית נוספת: מדרגות

כדי להפוך את המדרגות לנגישות יותר, כל המדרגות, או החלקים האופקיים של המדרגות, צריכים להיות ברוחב של כמעט 28 סנטימטרים, והקצוות צריכים להיות מעוגלים.

מעקות מציעים יציבות נוספת, ובמקרים רבים הצוותים של שחם-אופק ביצוע מתקינים מעקות משני צידי גרם המדרגות להשגת בטיחות נוספת.

התאמת אביזרי חשמל

לצד אפשרויות בחירה נכונות של ריצוף, התאמות לעבודות חשמל בבית מעניקות לדיירים עצמאות רבה יותר.

שקעים, מתגי תאורה ומתגי חשמל אחרים צריכים להיות מותקנים בגובה נגיש מעל הרצפה, לנוחות המשתמשים.

אמבטיות וחדרי שירותים נגישים לנכים

תיקונים ושיפוצים בחדרי שירותים ואמבטיות הם השינויים הנפוצים ביותר שאנחנו מבצעים. כך, למשל, מקלחונים השמשים אנשים עם מוגבלויות ומאפשרים גם כניסה עם כיסאות גלגלים ואנחנו מבצעים שיפוצים קלים של התקנת מושב בטיחות, התקנת מאחזי יד באזור הרחצה ובסמוך לאסלה וראש מקלחת כף יד.

בנוסף למאחזי יד, הגבהה למושב אסלה לנכים מאפשרת שימוש קל לבעלי מוגבלויות, עם אפשרות של מספיק מקום סביב האסלה והכיור לתנועת כיסא הגלגלים.

שטח רצפה פנוי הוא שיקול משמעותי גם במטבח

כך, למשל, כיורים ותנורים זקוקים לאותה כמות שטח רצפה פנוייה על מנת לאפשר למשתמש בכיסא גלגלים להתנהל במטבח בקלות. אביזרי נגישות לנכים לשימוש במטבח זמינים במגוון אפשרויות, כמו למשל הפרדה בין המקפיא לבין המקרר, כדי שניתן יהיה להשתמש בהם בקלות, והתקנת תנורים וכיריים עם אפשרויות שליטה קדמית לשימוש נוח של אנשים שיושבים על כיסאות גלגלים.

לאנשים עם לקויות ראייה, מכשירי בישול עם פקדי מגע או ניגודיות צבעים יכולים להועיל, ומדיח כלים מוגבה מפחית את הכיפוף לצורך השימוש בו.

אביזרי נגישות לנכים: שאלות ותשובות

מה מנגיש מוגבלות ביתית? 

מדרגות שאינן נגישות, פתחי דלתות צרים וחדרי אמבטיה קטנים יכולים להפוך את השגרה היומית לקשה עבור אנשים עם ניידות מוגבלת. יחד עם זאת, התקנת אביזרי נגישות לנכים בהתאמה לסוג הנכות ואורח החיים משפרים את איכות החיים של המשתמשים בכיסאות גלגלים.

מה מנגיש מוגבלות באמבטיה?

אביזרים לאמבטיה לנכים מאפשרים ניידות מול כל מתקן אינסטלציה לשימוש נוח של בעלי מוגבלויות.

יהיה צורך להרחיב את פתח הכניסה לאמבטיה למעבר נוח של משתמשים בכיסאות גלגלים, להתקין מאחזי יד,מגביהה אסלה, מדף, כיורים וראשי מקלחת בגובה מתאים.

איך מנגישים מדרגות?

רמפות לכיסאות גלגלים או מעלוני מדרגות מחליפים מדרגות ומספקים גישה למשתמשים בכיסאות גלגלים, הליכונים או עזרי ניידות אחרים.

התקנת רמפות לכיסאות גלגלים בכניסות לבתים ולמבנים מבטלות את המחסומים הנגרמים על ידי המדרגות.

מה זה רמפה נגישה לנכים?

רמפה נגישה לנכים הופכת נכס לנגיש יותר.  כך, למשל אדם היושב בכיסא גלגלים יצליח לצאת ולהכנס לבנין ללא עזרת הזולת וכך ימנע מבוכה ואי נוחות. רמפות נגישות הן פשוטות להתקנה ומאפשרות לבעלי מוגבלויות להיכנס ולצאת מבניינים בקלות.

בשורה התחתונה, איכות חיים מעולה זמינה גם לנכים

חברת שחם-אופק ביצוע מתמחה בהתקנת אביזרי נגישות לנכים, בהתאמה למוגבלויות זמניות או קבועות. ללא קשר למצבו הפיזי, קבלת הציוד המתאים תסייע ליצירת אזור מגורים נגיש לנכים, כך שיוכל להמשיך ולבצע את הפעולות שהיה מבצע בעבר.

אנו מאמינים בשמירה על איכות חיים מעולה בכל מקום, ומתמחים בהתקנת אביזרי נגישות גם במקומות ציבוריים עם התקנת שלט חניה לנכים או כל אביזר בטיחות אחר שמשפר את הנגישות באזורים ציבוריים ובמרכזי שיקום. אם אתם זקוקים להתקנת או התאמת אביזרי נגישות, צרו איתנו קשר דרך האתר או בטלפון, והמומחים שלנו יתקינו אצלכם את הציוד הדרוש.

מה חדש?

דילוג לתוכן